Kayyım belediyenin iki bölgedeki tüm hisselerini devretti

Yerel seçim öncesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin (DBB) birçok taşınmazını başka resmi kurumlara devreden kayyım ve kent valisi Ali İhsan Su, bu kez belediye ait hisselerin devrine başladı. Atanmış birkaç memurdan oluşan belediye meclisi, 14 Kasım’da aldığı bir kararla, belediyenin Karacadağ Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yüzde 33’lük hissesi ile Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesi’nin yüzde 13’lük hissesini Diyarbakır Valiliği bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na (YİKOB) devretti.

OY BİRLİĞİ İLE KABULÜNE

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, belediye meclisinin aldığı karar şöyle: “Belediyemiz Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığının 13.11.2023 tarih ve E-63157089-020-150243 sayılı başkanlık yazısı okundu, gereği görüşüldü. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 45/2 ve 31. maddesi gereğince oluşturulan meclisçe konu üzerinde yapılan görüşmede; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Müteşebbis heyetine %33 hisse oranında üyesi olduğu Diyarbakır Karacadağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Müteşebbis heyetine %13 hisse oranında üyesi olduğu Diyarbakır Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesinin (OSB)’deki hisse oranlarının Diyarbakır Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) devrinin yapılmasına ilişkin teklif; Meclis Çalışma Yönetmeliğinin 13. maddesinin (b) bendine göre oylama yapıldı. Aynı Yönetmeliğin 14. maddesine istinaden; yapılan oylamada katılan meclis üyelerinin oy birliği ile kabulüne karar verildi.”

KARARDA DEVRİN GEREKÇESİ YOK

Kararda, belediyenin Organize Sanayi Bölgesi ile Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesi’ndeki hisselerinin devrine ilişkin bir gerekçeye yer verilmedi.

BELEDİYENİN 7 TEMSİLCİSİ BULUNUYORDU

DBB’nin, Diyarbakır Karacadağ Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yüzde 33 hisseyle 5 temsilcisi, Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesi’nde yüzde 13 hisse ile 2 temsilcisi bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx