Çin üniversitelerine Türk öğrencilerinin beklentileri anlatıldı

Türk Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, Cucas tarafından Çin’in ada eyaleti Hainan’da düzenlenen, “Çin’de Eğitim İçin Okumak, Yüksek Kaliteli Geliştirme Uygulamalarına İlişkin İleri Düzey Seminer” başlıklı panelde çevrim içi konuştu. 

Çin Üniversitesi ve Yüksek Lisans Kabul Sistemi olarak bilinen Cucas (China’s University and College Admission System) tarafından gerçekleştirilen panele Çin’deki 100 üniversitenin temsilcileri katıldı. 

Cucas’ın Türkiye yetkili ofisi durumunda bulunan Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Karslı, uluslararası kariyer yapmanın giderek artan önemi sebebiyle, Türkiye’de yurtdışı eğitime talebin de giderek arttığını ifade etti. 

Uluslararası eğitimin öğrencilere küresel bir vatandaşlık anlayışı kazandırması gerektiğini dile getiren Karslı, “Türk öğrencileri artık küresel pazar ekonomisinde başarıyla çalışmanın yolunun, farklı insanların ve kültürlerin özelliklerini bilmekten geçtiğini biliyor. Kendi yaşadığı coğrafyanın dışına çıkamayan bireylerin, küreselleşen bir dünyada başarılı olmaları çok zor” dedi. 

Son yıllarda yurtdışında para kazanılabilecek programlardaki yükselişe dikkat çeken İrfan Karslı, öğrencilerin yurtdışı eğitim tercihlerinde bir çok etken olduğunu belirterek şunları ifade etti: 

“Öğrenciler, kendi kültürüne çok zıt olmayan, refah seviyesi yüksek, yaşam maliyetleri düşük, çalışma ve oturum izni alabilecekleri, güvenliği yüksek ülkelerde eğitim almak istiyor. Öğrencilerin yurtdışında eğitim alırken çalışma isteğinin yüksek seviyede olması nedeniyle kendilerine çalışma izni sunan ülkelerin tercih ediyorlar.” 

Türkiye’de özel üniversitelerin eğitim fiyatına Çin’de hem eğitim hem yurt olanağı bulunuyor. Ayrıca dünyanın en iyi üniversitesi listesine giren bir çok Çin üniversitesinde eğitim alan öğrencilerin aldıkları üniversite diploması, dünyanın her yerine değerli bir diploma olarak görülüyor. 

Öğrenciler, Çin hükümet bursu, eyaletlerin verdiği burslar, İpekyolu bursları gibi burslarla tüm lisans programlarında ücretsiz eğitim alabiliyor. Aynı zamanda öğrencilerin bazıları Çince ve diğer ücretsiz lisans eğitimlerinin yanında aylık 2500-3000 Yuan yaşam desteği de alabiliyorlar. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx