Sokakta üstsüz gezen modele hapis cezası

37 yaşındaki Caroline Werner, mayıs ayında Brezilya’nın Balneario Camboriu kentinde üstsüz ve sadece şortunun etrafına bağladığı bir tişörtle köpeklerini dışarı çıkardığı için yakalanmıştı.

Erkeklerin bunu yapabileceğini ancak kadınların yapamayacağını protesto etmek için üstsüz bir şekilde sokakta yürüyen bir model, bir yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Tutuklanan modelin, karakola götürülmeden önce kelepçelendiğini gösteren fotoğraflar internette yayıldı. Polislerin ona “ahlaksızlık” suçlamasında bulunduğu da öğrenildi.

“ÖZGÜRLÜK YOK”

Şimdi Werner, Brezilya’nın çok katı olduğundan şikayet ediyor çünkü diğer ülkelerde kadınlar yasal olarak üstsüz dolaşabiliyorlar.

Model, “Birçok ülkede bu tamamen normal bir uygulama. Bir kadının bedeni nesneleştirilmez ve aşırı cinselleştirilmez.”

“Ülkemde ne yazık ki Anayasa cinsiyet eşitliğini sağlasa da pratikte bu olmuyor, aynı özgürlüğe sahip olamıyorum ve bu sistem ve kanunların baskıcı yorumu nedeniyle kendimi buna mecbur hissediyorum.

“Her iki cinsiyet için de doğal olması gereken şey, keyfi ve baskıcı bir şekilde birinin reddedilmesiyle sonuçlanıyor.” dedi.

Kendi bikini şirketini işleten Werner, tutuklandığı günü anlatırken avukatla konuşma hakkının reddedildiğini de ekledi. “Polis karakoluna geldiğimde beni karanlık bir hücreye götürdüler, burada hücre korkuluğuna kelepçelendim, hiçbir hakkım yoktu. Herhangi bir aile üyesi, arkadaş veya avukatla iletişim kuramadım” diyerek şikayetlerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx