Siyasetin renkli siması yaşamını yitirdi

Akciğer rahatsızlığı nedeniyle Ankara’da tedavi gördüğü özel hastanede 10 gün önce iç kanama geçirerek yoğun bakım servisinde entübe edilen Okuyan, dün sabah hayatını kaybetti. 1950 yılında dünyaya gelen Yaşar Okuyan, MHP’de başlayan siyasi hayatını, ANAP, DYP, HYP, Vatan Partisi, CHP dahil olmak üzere 8 farklı partide sürdürdü. Okuyan, 1995-2002 yılları arasında Yalova milletvekili, 1999-2002 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüttü. Okuyan, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Komünist kardeş

12 Eylül öncesinde MHP’nin Genel Sekreter Yardımcısı ve ülkücü hareketin etkili isimlerinden olan Okuyan’ın kardeşi Arif Okuyan ise o yıllarda Türkiye Komünist Partiliydi. Abisiyle aynı soyadını taşımak istemeyen Arif Okuyan, soyadını “Ekim” olarak değiştirdi. Yıllarca görüşmeyen iki kardeş Vatan Partisi kongresinde barıştı.

Alparslan Türkeş’le birlikte Nurettin Soyer tarafından idamla yargılanan Okuyan, babası nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı döneminde tepkiye maruz kalan Tunç Soyer’e destek vererek CHP’ye geçti.

‘Gizli dosya’

Okuyan, siyasi hayatını CHP çatısı altında sürdürürken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik, “Akşener masayı dağıtır, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına terslik yaparsa bunun bir bedeli olur, elimde belgeler var” açıklaması ile tartışma yarattı. Okuyan’ın “gizli dosya” çıkışı CHP ile ilişiğinin kesilmesine neden oldu.

TBMM’de tören

Okuyan için bugün saat 14.00’de TBMM’de bir tören düzenlenecek. Okuyan, 28 Aralık Perşembe günü Yalova Merkez camiinde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Yalova’da bulunan aile mezarlığına defnedilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx