Saldırgan hakkındaki yazısı gündem haline gelmişti… Marmaris’e Başsavcı oldu

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2023 Yılı Güz Kararnamesi dün açıklandı.

Kadıköy-Tavşantepe seferini gerçekleştiren metroda, 24 Kasım 2021 tarihinde tartıştığı kadın ve annesine bıçak çekerek, hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Emrah Yılmaz hakkında ders niteliğindeki tutuklama talepli sevk yazısını yazan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Bürosu’nda görevli Cumhuriyet Savcısı Fatmagül Yörük, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı olarak görevlendirildi.

“SOKAKLAR, METROLAR KORKU DOLU DEĞİL, GÜVEN DOLU OLMALI”

Cumhuriyet Savcısı Fatmagül Yörük tarafından yazılan metro saldırganı hakkındaki tutuklama talepli sevk yazısında şu ifadeler yer almıştı:

– Kent yaşamında insanların topluca bir arada bulundukları etkinlik alanları, rekreasyon alanları, toplu taşıma araçları ve durakları ile buna benzer yerlerin kişilerin can, mal ve cinsel güvenlikleri açısından daha emin mahaller olduğu kabul edilir. Bu yerleşik sosyal kabul ile beraber, şüphelinin eyleminin yalnızca tartıştığı müştekilere yönelik değil, o anda trende ve platformda bulunan yolcuların, hatta tüm kadınların özgürce yaşama, sokakta bulunma ve hayatlarına devam etme haklarına saldırıdır.

– Sokaklar, metrolar korku dolu değil, güven dolu olmalıdır. Şiddet ise önce dilde başlar, sonrasında eyleme döner, olayda en çok dikkat çeken şeylerden biri de şüphelinin küfürleridir. Küfür, şiddettir. Şiddeti yasaları uygulayarak engelleyebiliriz; kadınların yaşam hakkına sahip çıkmak ve kız çocuklarına güvenli bir gelecek bırakmak tüm toplumun asli görevidir. Bireylerin toplum yaşamının akışına duydukları güvenin örselenmesi ceza, adalet sistemi ve sosyal açıdan onarılması güç zararlara yol açacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx