‘Nazi övgüsü’ istifa getirdi: Kanada’da Avam Kamarası Başkanı görevi bıraktı

Kanada’da Parlamento’nun alt kanadı Avam Kamarası Başkanı Anthony Rota, İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler için savaşan Ukraynalıyı Parlamentoda “savaş kahramanı” olarak tanıtıp ayakta alkışlattırmasına tepkilerin ardından istifa etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin, 22 Eylül’de Kanada Parlamentosu’nda yaptığı konuşmanın ardından, Rota’nın, eski bir Nazi askeri olan Yaroslov Hunka’dan “savaş kahramanı” olarak bahsetmesi ve tüm üyelerin Hunka’yı alkışlaması tepkilere neden oldu.

‘BİR KEZ DAHA PİŞMANLIĞIMI DİLE GETİRİYORUM’

İstifa çağrılarına bir süre direnen Rota, başkent Ottowa’da partisinin liderleri ile yaptığı görüşmenin ardından Parlamentoda bir konuşma yaptı. AA’nın aktardığına göre Rota, konuşmasında “Başkanlıktan istifa etmem gerekiyor. Bir kez daha pişmanlığımı dile getirmek isterim” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Zelenskiy’nin 22 Eylül’de Kanada Avam Kamarasında yaptığı konuşmanın ardından Rota, salonda bulunan 98 yaşındaki Ukraynalı Yaroslov Hunka’yı “savaş kahramanı” olarak tanıtmış ve kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür etmişti.

Parlamento üyelerince alkışlarla karşılanan Hunka’nın, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin tarafında savaştığının ortaya çıkması üzerine Rota, ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Rota bunun ardından özür dilemiş, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise olayı “utanç verici” olarak nitelendirmişti. Ülkede birçok kesimden Rota’ya “istifa” çağrıları gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx