Mis kokulu banyolar için 6 taktik! Yumuşatıcı ve suyla mikroplara elveda

1- Havlular ıslak bırakılmamalı

Hem bornozlar hem de yüz havluları gündelik hayatlarımızda çok sık kullandığımız ürünlerdir. Islak bir havluyu banyoda tutmak ise hem sağlığınız için hem de banyonun genel kokusu için oldukça zararlıdır. İşte bu yüzden kullandığınız havluyu nemli bırakmamak çamaşır ipine asmayı ya da kurutma makinenize atmayı tercih edebilirsiniz. Böylece banyonuzdaki kötü havlu kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2- Limonlu karışımlar kullanın

Limon, temizlik ve kötü kokuların giderilmesi konusunda en iyi dostlarınızdan biridir. Hoş bir koku bırakması ve kötü kokuları nötralize etmesinin yanında iyi bir doğal temizleyicidir. Bu özellikler içerdiği yüksek orandaki sitrik asitten kaynaklanmaktadır. Evinizin birçok bölgesinde kullanabileceğiniz limonu banyolarınızın temizliği için de kullanabilir kötü kokuları önleyebilirsiniz.

3- Aromatik yağ kullanın

Aromatik yağlar, evinizi güzelleştirmek ve kötü kokuları önlemek konusunda harika bir alternatiftir. Aromatik yağları buhurdanlığınıza döküp banyonuzda da yakabilirsiniz. Bunun yanı sıra çöp kovanıza damlatabilir, diş fırçası koyduğunuz kabın içine birkaç damla aromatik yağ damlatabilirsiniz.

4- Su ve yumuşatıcıyı karıştırın

Tertemiz kokmasını istediğimiz çamaşırlar için kullandığımız yumuşatıcıların bir başka kullanımı ise oda parfümü yapımıdır. Su ve yumuşatıcı ile istediğiniz yoğunlukta bir oda parfümü elde elebilirsiniz. Yapmanız gereken şey fısfıs özelliği olan bir kaba sahip olmak. Bu kabın içine yaptığınız karışımı banyolarınız başta olmak üzere evinizin her alanının güzel kokması için kullanabilirsiniz.

5- Tuvalet fırçanızın içine deterjan ekleyin

Tuvalet ve banyolarda en çok mikroplu sayılabilecek eşyalardan biri de tuvalet fırçası ve kutusudur. Kimilerinin olmazsa olmazı kimilerinin de hiç kullanmadığı tuvalet fırçaları içine kötü koku hapsetmesiyle meşhurdur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için 1 hafta arayla tuvalet fırçasının içine deterjan, çamaşır suyu ya da aromatik yağ ekleyin ve o suyu sıklıkla değiştirin böylece kötü kokulara elveda diyebilirsiniz.

6- Kokulu sabun tercih edin

Temiz bir banyo kokusu düşünürken dikkate almanız gereken çok önemli bir nokta da kullandığınız sabun seçimidir. Tercihlerinize bağlı olarak kokusuz bir sabun veya farklı kokulu sabunların bir kombinasyonunu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Her durumda, yaydıkları kokunun odanın genel kokusunu etkileyeceği açıktır. Hoş kokulu bir mekan elde etmek istiyorsanız, kokulu sabunları hem eliniz için hem de dekorasyon için tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir