Lavabodaki pembe leke acillik etti! Şampuanla besleniyor, dokunmak çok öldürücü

Bir öğrenci, arkadaşının evindeki banyoda bulunan pembe balçık nedeniyle hastaneye kaldırıldığını iddia etti. Durumu araştıran doktorlar ise bu tabakanın hastalığa neden olan bir bakteri olduğunu belirtiyor.

Dr. Karan Rangarajan bu soruna dikkat çekebilmek için bir video yayınladı. Hijyen konusundaki hassasiyet değinerek banyonun etrafında pembe bir tabaka olabileceğini ve ‘marcescens’ adlı bir bakterinin neden olduğunu söyledi.

3 milyondan fazla izlenme alan bir videoda bu bakterinin nemli alanları sevdiği ve şampuanlarda bulunan yağ birikintilerinden beslendiği söyleniyor. Bu nedenle banyo ve lavabolar risk altında olabilir.

Zararsız gibi görünen bu birikinti sağlığa karşı tehlikeli olabilir. Bu nedenle temastan kaçınmak daha mantıklı olacaktır. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

Uzmanlar, evlerde oluşan bu durumun evdeki nem oranına bağlı değişebildiğini belirtiyor. Bu nedenle evde sürekli gelişen bir balçık problemi varsa, solunum yollarına zarar veren farklı bakterilerin oluşabileceği zeminler oluşmuş olabilir.

Pembe balçık veya tuvaletlerde oluşan kir tabakalarını önlemek için iyi havalandırmak gerekiyor. Nemli olması farklı sağlık sorunlarına malzeme çıkarabilir.

Banyoyu vantilatörlerle kuru tutarak veya pencereyle havalandırarak nemli kalmasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda düzenli temizlik yapmak, balçık oluşan kısımları bekletmeden temizlemek de faydalı olacaktır.

Gelişen bakterilerden kurtulmanın bir başka yolu ise farklı temizleme solüsyonları kullanmak. Bunun yerine doğal yöntemleri dahil ederek de temizlik yapabilirsiniz.

Bunun için yarım bardak karbonat, bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve suyu karıştırın. Akışkan bir sıvı elde ettikten sonra banyodaki kirli alanları fırça kullanarak temizleyebilirsiniz.

Suyla duruladıktan sonra da dezenfekte etmek için çamaşır suyu bazlı solüsyon kullanabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken eldiven, maske ve gözlük kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir