Kırgızistan’dan İran hamlesi

Şanghay İşbirliği Örgütü’nü kontrol eden güç olan Çin ve Rusya’nın son yıllarda İran ile ilişkilerindeki yakınlaşmanın sonucunda giderek daha stratejik ilişkiler tesis ettiği görülüyor. Bunun yansıması olarak ŞİÖ üyesi ülkeler İran ile ticaret ilişkilerini artırmak istiyor.

Kırgızistan hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Akılbek Caparov, başkent Bişkek’te yarın düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerin hükümet başkanları zirvesine katılmak için Kırgızistan’a gelen İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir ile hükümet binasında görüştü.

CAPAROV, ŞİO ÜYELİĞİ İÇİN İRAN’I TEBRİK ETTİ

İran’ı, ŞİÖ’ye tam üyelik almasından dolayı tebrik eden Caparov, İran’ın, örgütün potansiyelinin güçlendirilmesine, ŞİÖ üyesi ülkeler arasındaki dostluk ve işbirliğine katkı sağlayacağından emin olduğunu vurguladı.

Caparov, denize kıyısı olmayan Kırgızistan olarak transit ve ulaştırma amacıyla İran’ın deniz limanlarını kullanmak istediklerini ifade etti.

“BÜYÜK POTANSİYELE SAHİBİZ”

Kırgızistan’ın, İran’a bal ihraç etme imkanına sahip olduğunu anımsatan Caparov, “İran pazarına fasulye ihraç etme konusunda büyük bir potansiyele sahibiz. 2022 yılında fasulyede brüt hasadımız 78 bin 276 tona ulaştı” sözlerini kaydetti.

Muhbir de İran’ın Kırgızistan ile dostluk ve ortaklık temelinde dostane ilişkileri güçlendirmek istediğini, ikili ilişkilerin yeni bir seviyeye taşınması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx