İsrail’in Gazze’ye saldırılarını eleştiren sunucunun programı iptal edildi

MSNBC televizyon kanalı, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını sorgulayan ve eleştiren sunucu Mehdi Hasan’ın programlarını iptal etti. Kanalın Hasan’ın programlarını iptal etmesinin ardından kanala eleştiriler yöneltildi.

Common Dreams haber sitesinin aktardığına göre, insan hakları avukatı ve akademisyen Noura Erakat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Medhi Hasan’ın İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Dış İlişkiler ve Uluslararası İletişim Başdanışmanı Mark Regev ile yaptığı röportaja işaret ederek, “Mehdi Hasan’ın programı bir vaha gibi hissettiriyor; buna daha fazla ihtiyaç var. Mark Regev ile programı gazetecilik yöntemi açısında büyük bir klastı. Güçlendirilmeli, kapatılmamalı” ifadelerini kullandı.

‘DAHA NE KADAR MASUM İNSAN ÖLECEK?’

Mehdi Hasan, Mark Regev’le röportaj yaptığı programı esnasında, “Gazze’de çocukları öldürdüğünüzü kabul ediyor musunuz?” diye sormuş, “Kendi gözlerimle enkazdan çıkarılan birçok çocuk cesedi gördüm. Her şeyden önce, bu insanların, bu çocukların nasıl öldüğünü bilmiyorsunuz?” ifadelerini kullanmıştı.

Hasan ayrıca bir programında, “Daha ne kadar masum insan ölecek ve (bundan) ne kazanılacak? Gazze’de sadece Hamas mensuplarını değil masum Filistinlileri öldürmek, 7 Ekim’den bu yana her 15 dakikada bir Filistinli bir çocuğu öldürmek Hamas’ı yenmeye yardımcı olur mu?” sorularını yöneltmişti.

ABD’Lİ VEKİL TEPKİ GÖSTERDİ: NEDEN ŞİMDİ?

ABD’nin The Washington Post gazetesinin aktardığına göre, MSNBC, Mehdi Hasan’ın pazar geceleri yayınlanan programının ‘hafta sonu yayın akışının yeniden yapılandırılması’ adı altında yayından kaldırıldığını duyurdu. MSNBC, bu duyurunun ardından eleştirilerin odağı olurken izleyiciler, kanala, Hasan’ın İsrail’in Gazze’ye saldırılarına yönelik ifadeleri nedeniyle mi cezalandırıldığı sorularını yöneltti.

Olaya tepki gösteren isimlerden ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Ro Khanna, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, “Gazze’de savaşın devam ettiği bir süreçte MSNBC’nin insan hakları savunuculuğu yapan Hasan’ın programını iptal etmesi kanal için kötü bir imaj. İfade özgürlüğü savunucusu olarak kanal bu kararıyla ilgili açıklama borçlu. Bunu neden şimdi yapmayı tercih etsinler ki?” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx