İsrail ordusundan üç esirin öldürülmesiyle ilgili açıklama: Asker tehdit altında hissetti ve ateş açtı

T24 Dış Haberler

İsrail ordusu, Gazze’de Hamas tarafından rehin tutulan üç İsrailliyi “yanlışlıkla” öldürmeleri hakkında açıklama yaptı. Konuya ilişkin konuşan bir ordu yetkilisi, İsrail güçlerince öldürülen İsrailli rehinelerin ellerinde beyaz bir bayrak taşıdığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, olayla ilgili ilk inceleme sonuçlarını paylaşan İsrailli yetkili, olayın “Hamas militanlarının sivil kıyafetler ile faaliyet gösterdiği ve yanıltma taktikleri kullandığı şiddetli bir çatışma alanında” yaşandığını savundu.

TIKLAYIN | İsrail ordusu: Gazze Şeridi’nde 3 esiri “yanlışlıkla” öldürdük

“Asker tehdit altında hissetti ve ateş açtı”

Yetkilinin verdiği bilgiye göre, bir İsrail askeri, Shejaiya bölgesinde, İsrail askerlerine onlarca metrelik mesafedeki rehineleri gördü. Askeri yetkili, “Hiçbirinin üzerinde tişört yoktu; üzerinde beyaz bir kumaşın olduğu bir sopa tutuyorlardı. Asker, tehdit altında hissetti ve ateş açtı” dedi.

“Yaralı rehine İbranice yardım istedi”

İsrailli askeri yetkilinin paylaştığı bilgiye göre, askerin bu kişilerin “terörist” olduğunu söylemesinin ardından bölgede bulunan İsrail güçleri İsrailli rehinelerin üzerine ateş açtı ve üç rehineden ikisi olay anında hayatını kaybetti.

Yetkili, üçüncü rehinenin ise yaralı bir şekilde yakınlardaki bir binaya doğru ilerlediğini ve oradan İbranice yardım çağrısında bulunduğunu söyledi. Yetkili, “Tabur komutanı, derhal ateşkes emri verdi. Ancak yine üçüncü kişiye doğru da ateş açıldı. O da öldü” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN | İsrail, Hamas’ın elindeki üç rehineyi “yanlışlıkla” öldürdü; Tel Aviv’de yüzlerce kişi eylem yaptı

Ne olmuştu?

İsrail ordusu, 15 Aralık Cuma akşamı yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin ‘yanlışlıkla’ öldürdüğü İsrailli rehinelerin 7 Ekim’de Kfar Aza kibbutz’undan kaçırılan Yotam Haim ve Alon Shamriz ile Nir Am kibbutz’undan kaçırılan Samer Talalka olduğunu açıklamıştı.

Gazze’de rehin tutulan kişilerin aileleri ve pek çok eylemci, bu açıklamanın ardından dün akşam Tel Aviv kentinde protesto gösterisi düzenleyerek hükümete çağrıda bulunmuş, hükümetten rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamalarını istemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx