İran’da protestolarla ilgili verilen iki idam kararı bozuldu

İran’da ‘ahlak polisi’nin gözaltında katledilen Mahsa Jîna Amini’nin ölümüyle başlayan protestolar ve 2019’da benzin fiyatlarına zam gelmesi sonrası başlayan protestolarla bağlantılı olarak verilen iki idam kararının bozulduğu açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, geçen seneki Mahsa Jîna Amini protestoları sırasında ‘bir polisi öldürme’ suçlamasıyla yargılandığı Devrim Mahkemesi’nde idama mahkum edilen Muhammed Kubadlu’nun avukatı Emir Reisiyan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, müvekkili hakkında verilen idam kararının Yargıtay tarafından bozulduğunu açıkladı. Reisiyan, müvekilinin ruh sağlığı ile ilgili konuların incelenmesi ve dosyanın yeniden değerlendirilmesi için başka bir mahkemeye sevk edileceğini belirtti.

ABBAS DERİS HAKKINDAKİ İDAM KARARI DA BOZULDU

Öte yandan, Kasım 2019’da benzin fiyatlarına zam haberinin ardından ülke genelinde başlayan gösteriler sırasında Mahşehr kentinde çok sayıda kişinin öldüğü olaylarla ilgili yargılanarak idama mahkum edilen Abbas Deris hakkında verilen kararın da bozulduğu açıklandı. Deris’in avukatı Fereşte Tabanian, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Müvekkilim Abbas Deris’in yeniden yargılanması Yargıtay 9’uncu Şube’de onaylanmıştı. Mahşehr’deki infaz icra şubesine infazın durdurulması emri gönderildi” dedi.

Ne olmuştu?

Muhammed Kubadlu, 21 Eylül 2022’de Tahran eyaletine bağlı Ribatkerim ilçesindeki Mahsa Jîna Amini protestoları sırasında gösterilere müdahale eden polis memuru Ferid Kerempur’u araçla ezerek öldürmek ve beş polisi yaralamakla suçlanmıştı.

Tahran Devrim Mahkemesi’nde yargılanan Kubadlu’nun halka açık yapılan duruşmalar sırasında söz konusu suçu işlediğine dair ifadeleri devlet televizyonunda yayımlanmıştı. Buna karşılık sanığın mahkemede avukatı olmadan ifade verdiği iddiaları, muhalif haber kaynaklarında yer almıştı. Uluslararası Af Örgütü de ‘Kubadlu’nun işkence altında itirafa zorlandığını ve yargılama sürecinin temelde kusurlu olduğunu’ söylemişti.

Kubadlu, 29 Ekim 2022’de mahkemede ‘muharebe’ suçundan idama mahkum edilmişti. İdam kararının ardından sanığın avukatının temyiz başvurusunda bulunduğu bildirilmişti. Söz konusu temyiz başvurusunu değerlendiren Yüksek Mahkeme, idamın infazını geçici olarak durdurmuş, daha sonra 23 Mayıs’ta infaz kararını onamıştı.

Abbas Deris ise 2019’daki gösteriler sırasında Mahşehr kentinde çok sayıda kişinin öldüğü olaylarla ilgili idama mahkum edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx