İbrahim Kahveci: Türkiye’de emeklilik sistemi komple bozuk ve çökmüş durumda

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, Türkiye’de yüksek ücret seviyesinin yakalanamayacağını savunarak, “Ülke olarak ücretlerin yüksekliği bir bütün olarak ekonominin iyi olmasına bağlı… Hem işsizlik düşük olacak hem de üretilen değer yüksek olacak… Bu sayede toplam ücretler artırılabilir.

Bunun için kamuda da ücretlerin pazarlıkla değil, ülkedeki ortalama ücrete endeksli olması gerekir. Mesela ilk memur maaşı ülkedeki ortalama ücrete eşit olabilir. Memuriyette her kademe ücreti ortalama ücrete endekslenir ve bütün kamu personeli özel sektöre bağımlı ücret alır” diye yazdı.

Emeklilik sisteminin bozuk ve çökmüş durumda olduğunu kaydeden Kahveci, “En düşük emekli maaşı diye bir şey olmaz ama mesela 70 yaş üzerine kademeli olarak emekli maaşı dışında yaşlılık aylığı desteği artırılarak ödenir. (Yaşlılık desteğinde yaşlının mali durumu da dikkate alınır)

Ayrıca emeklilik priminde devlet desteği ise çalışma yaşı ilerledikçe artan oranlı verilir ki çok çalışan çok daha yüksek emekli maaşı alabilsin. Mesela bu kadar basit… Ama bu kadar basit işi bile beceremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx