Hepsi birbiriyle bağlantılı! Güneş ve Ay tutulması 12 burcu nasıl etkiliyor?

Yaşamımız boyunca gökyüzü olaylarından çeşitli etkiler alırken belirli zamanlarda gerçekleşen tutulmalar ise daha büyük bir enerjinin açığa çıkmasını sağlıyor. Pek çok kişi Güneş ve Ay tutulmalarının hayatımızı nasıl etkilediğini merak ediyor. 14 Ekim’de gerçekleşecek Güneş tutulması arifesinde yazarımız Astrolog Seçkin İlbuğa, tutulmalar hakkında en sık sorulan soruları yanıtladı.

Tutulma ne anlama gelir?

Tutulmalar bireysel enerjinin yanı sıra kolektif etkiye sahip gök olaylarıdır. Kolektifin belirli zamanlarda güncellenmesi gerekir. Tutulmalar da bu güncellemenin oluşmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri. İnsanlığın gelişim tablosunda önemli bir yere sahip olan tutulmalar, bilinç ve ruh arasında bir denklik kurabilmek için gerçekleşir.

Her tutulma birbirinden farklıysa hangi tutulma neyi ifade eder?

Ay ve Güneş enerjilerinin ‘zaman’ denkliği yaşayarak hizalandığı tutulmalar bir bilinç treninin kalktığını ifade eder. Kolektifi etkileyen tutulmalardan bağımsız hareket edebilme içgüdüsü elbette ki mümkün değil. Aksine tutulmalar, gökyüzü hareketlerinde normalinden çok daha güçlü bir akım yaratır. Bu da bazı eylem veya eylemsizliklerin ‘tam da sırası’ olduğunu hatırlatır.

Birçok kişi dolunay başta olmak üzere tutulmalara karşı bir korku hissiyatına kapılabiliyor. Ancak tutulmalar, korku veya farklı his kalıplarıyla önlenecek, yok sayılacak veya tercih edilmeyecek oluşlar değildir. Kişisel insiyatif yerine kolektif insiyatifin kabul gördüğü tutulmalarda insanlık tarihinin etkilendiği sayısız uzantı, sebep-sonuç ilişkisi bulunur. Tutulmaları, korku yaratan bir olay gibi değerlendirmek yerine bir okulda bilgi, yetenek ve sınıf farkları olmasına rağmen ortak bir sınava giriyormuş gibi görebiliriz.

Ay ve Güneş tutulmaları ise birbirinden farklı anlamlar, nedensellikler ve sonuçlar doğuruyor. Tutulma çeşitlerine göre kolektifin etki aldığı durumların daha iyi ve net farkına varabiliriz.

Tam tutulmalar, tam bir hizalanma sağladığı için ruh ve bilinç de enerji değişikliği yaratır. Bu değişikliğin yaratılması için yaşam sürecinde gelişimin tamamlanmış, sınavların verilmiş olması gerekir. Tam tutulmaların yarattığı enerji değişiklikleri daha belirgin olabilir.

Parçalı tutulmalarda eksik kalan bazı parçalar açığa çıkmaya başlar. Odaklanarak ‘farkına vardım’ dediğiniz an’lar ve noktalar kendini belli etmeye başlar.

Halkalı tutulmalar, içsel dönüşüm için fazlasıyla önemlidir. Kişisel dönüşüme karşı ciddi bir destek sunan halkalı tutulma, kişinin kendi dönüşümüne karşı yarattığı isteği gösterebilir. 

Hibrit tutulmalar ise kişilerdeki dönüşüm sürecinin genele yayıldığı bir aynayı temsil eder. Kişiler bireysel veya toplumsal olarak hazır olsa da olmasa da dönüşüm geldiyse, bu kaçınılmaz olacaktır.

Gölgeli tutulmalar benzer olayları yaşamanıza neden olan döngüleri anlatır. Yaşantınıza gerçekleşmiş veya gerçekleşecek iyi-kötü bir olay, hâl, zaman, duygu tekrar yaşanıyor olabilir. Bu tutulmalarda yaşadığınız döngüyü en doğru şekliyle siz algılayabilir ve harekete geçip geçmemeye karar verebilirsiniz. Ya dünün tekrarı ya da yarının ilkini yaşanır gölgeli tutulmalarda.

Tutulmalar kişilere nasıl etkiler verir?

Kolektif ile eşitlenmemizi sağlayan tutulmalar, itici bir güç görevi görmektedir. Herkesi belirli noktalarda etkileyen bu gök olaylarından etkilenmemek imkansızdır. İnsanlar, ortak sebeplerden dolayı bireysel sorunlarla sınanır. Herkesin içinde bulunduğu kendi zaman kavramına göre ilerleyen bir uyum vardır. Bu süreçlerde para, sağlık, iş veya ilişkiler gibi konular çeşitli sınavlar yaratır.

Yaşadığımız konuların hepsine olmasa da yalnızca birine karşı çözüm odaklı yaklaştığımızda hayatınızda devam eden diğer sınavların da çözümlenebildiğini görebilirsiniz. Örneğin ilişkilerde oluşan sorunları çözmek sizin parayla, zamanla, insanlarla veya maddeyle olan ilişkilerinize de yansır.

Sorunlar çözülmeden devam edildiğinde ise giderek karmaşık bir hâl alabilir. Büyüyerek devam eden sorunlar silsilesi, tutulmalar sayesinde daha görünür olmaya başlar.

Her tutulma birbiriyle bağlantılı mı?

Tutulmalar elbette birbiriyle bağlantılıdır. Gökyüzünde gerçekleşen bütünsel hareket, tek bir zamanı içermez. Bunun aksine eş zamanlı olarak tarihi tekrarlarız. Şimdi yaptığımız eylemler geçmişe ve geleceğe eş zamanlı olarak etki eder. Ancak geçmişe etki etmesi, geçmişi değiştirebileceğimiz anlamına gelmez.

Bin yıl önce gerçekleşen bir tutulmanın bugünü etkilediğini biliyor muydunuz?

Geçmişin izini değiştirmek, bilinç akışının kontrolünden geçer. Geçmişin üzerimizde oluşturduğu etkiyi değiştirmek için kendi bakış açımızı değiştirmek yeterlidir. Yaşananları değiştiremesek de üzerimizde yarattığı travma ve baskının asıl nedenlerine ulaşabiliriz. Geçmiş değişmez, ancak anın içindeyken geçmişin yükünden arınmak mümkünleşir.

Etkileri açısından, Ay ve Güneş tutulmaları arasındaki farklar neler?

Tutulmaları yalnızca Yeniay ve Dolunay olarak değerlendirirsek bu tanımlama eksik olur. Tutulmaları ve uzun vadede yarattığı etkileri başlangıçlar-yenilikler-bitişler-tamamlanmalar gibi ufak çaplı kalıplara koymak doğru olmaz. Tutulmaları ‘aydınlık’ ve ‘karanlık’ olarak nitelendirirsek ışığın iki formuna göre ele almış oluruz.

Her insan kendi içinde hem aydınlık hem de karanlık formu barındırır. Ay tutulmalarında karanlıkla, Güneş tutulmalarında ise aydınlıkla sınanırız. Karanlıkta daha çok sezgilerimiz, duygularımız ve inançlarımız ortaya dökülür. Güneş tutulmasında da eylemlerimiz, bilincimiz, düşüncelerimiz ve düzenimiz söz konusudur.

Güneş tutulmalarında nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş tutulmaları, eylem zamanına girdiğimizi temsil eder. Hayatınızda yeni bir düzen kurmanın vakti gelmiş olabilir. Güneş tutulmalarındaki en önemli mesele, önümüzde gelen ve eyleme geçilmesi beklenen konulara gerçekten ihtiyacımız olduğunu kabul edebilmek. Güneş tutulmaları genellikle bu konuda bir yol gösterici görevindedir.

Ay tutulmalarında nelere dikkat etmeliyiz?

Ay tutulmalarında sezgiler, aynı anda gerçekleşen olaylar, duygusal hassasiyetler artabilir. Öncelikle bunun normal olduğunu bilmeliyiz. Ancak Ay tutulması etkisi nedeniyle eksik veya fazla davrandığımız bir konu yoktur. Yani kişiliğimiz veya kişilik özelliklerimiz tamamen değişmez. Ay tutulmalarında inançlarımızdan sınanırız. Dünün doğrusunu bugüne taşımak yerine biçim değiştirebilir veya yıkılabilir. Unutmayalım ki, bu da normaldir.

Yeniden doğma arzusunu tetikleyen Ay tutulması, daha önce düşüncemizde olmayanları doğurabilir. İnançlar sarsılabilir, düşünceler değişebilir. Ancak hiçbiri nedensiz değildir. Birçok durumla mücadele ederken yine en doğru kurtarıcının kendimiz olduğunu kavrarız.

Önemli olanın dışta değil, her zaman içte olduğunu Ay tutulmaları etkili bir şekilde gösterir. Ay tutulmalarında daha önce düşünmediğiniz konular üzerine düşünerek dış etkenlerin sizi nasıl etkilediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Var olanı görünür kılan Ay tutulması, görmezden gelinen duygu ve arzuların da ortaya çıkmasını sağlayacak sayısız olasılık yaşatır. Bunların ise tek bir nedeni var, özümüzle temas kurabilmek.

Doğum günü ve saatini bilmeyenlere doğum haritası bakılabilir mi?

Kesin bilgi olduğunda (doğum tarihi, saati, şehri) daha isabetli çıkarımlarda bulunulur. Ancak belli zaman farkları mevcut bilgileri gölgelemez. Doğumumuzdan önce gerçekleşen Ay ve Güneş tutulmaları, Ay düğümleri varoluş amacımızla ve nasıl bir hayat süreceğimizle yakından alakalıdır. O nedenle doğum haritası analizlerinde tutulmalar da mutlaka incelenmelidir. Bu sayede hayat amacınız, kişilik özellikleriniz, kaderiniz, yetenekleriniz, duygusal ve zihinsel potansiyeliniz, hayattaki duruşunuz hakkında pek çok şey öğrenebilirsiniz.

14 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Güneş tutulması bizi nasıl etkileyecek?

Terazi burcunda bir Güneş tutulması yaşayacağız. Eylem zamanında olduğumuzu bilelim. İlişkiler, ben-biz konuları, hak-hukuk arayışı ana maddelerdir. Hayatınızı, geleceğinizi ilgilendiren konularda karar verme zamanı. Aynı zamanda da bir değişim zamanı. Güneş tutulması gibi eylem gerektiren tutulmalarda eski düzeni sürdürerek geleceğe varmak imkansızdır.

Bu Güneş tutulmasıyla daha çok çalışmak, kazanmak, kendinizi anlamak, anlatmak zorunda kalabilirsiniz. İçinden geçtiğimiz zamanın maddi-manevi gerçeklikleriyle yüzleşmek durumundayız.

14 Ekim Güneş tutulmasından nasıl yararlanabiliriz?

Tutulmada özellikle ilişkiler konusuna çalışacağız. Problem yaşadığımız kişi ve ortamları mercek altına alacağız. İlişkilerde oluşan sorunları çözmek, para, zaman, insan, madde, manayla olan tüm ilişkilere de yansır. Hedef; bu başarının bolluk-bereket yansıması yapmasıdır. Bireysel doğum harita analizi yaptırarak bu yansımayı başlatabilir hatta hızlandırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx