Eski Wagner komutanı Norveç’te gözaltına alındı

Rus paralı asker grubu Wagner’in eski komutanlarından Andrei Medvedev’in sığınma başvurusunda bulunduğu Norveç’ten Rusya’ya ‘yasa dışı yollardan’ geri dönmeye çalıştığı ileri sürüldü. Medvedev, gözaltına alındı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Medvedev’in avukatı, konuya ilişkin açıklama yaparak, ocak ayında Arktik sınırı üzerinden Rusya’dan Norveç’e geçen müvekkilinin yasa dışı bir şekilde Rusya’ya geri gitmeye çalıştığı şüphesiyle gözaltına alındığını bildirdi. Norveç polisi de 22 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada, 20’li yaşlarındaki bir erkeğin yasa dışı bir şekilde Rusya sınırından geçmeye çalışırken gözaltına alındığını duyurmuştu. Polis, gözaltına alınan kişinin kimliğiyle ilgili bilgi paylaşmamıştı.

‘İSTERSE DÖNME HAKKI VAR AMA BAZI DEĞİŞİKLİKLER OLMALI’

Rusya sınırından geçişlere yalnızca belirlenmiş noktalardan izin verildiği ifade edilirken, Medvedev’in avukatı Brynjulf Risnes, Reuters’a yaptığı açıklamada, müvekkilinin bir yanlış anlaşılma sebebiyle gözaltına alındığını söyledi. Risnes, “(Ocak ayında Norveç’e) geçtiği yeri bulup bulamayacağını görmek için oradaydı. Taksideyken durduruldu. Hiçbir zaman sınıra yakın değildi… Niyeti hiçbir zaman sınırı geçmek değildi” dedi. Medvedev, Norveç’e sığınma başvurusu yaptığında Ukrayna’da cephe hattına getirilen Rus tutukluların cinayet ve kötü muamelesine tanık olduktan sonra hayatından endişe ettiğini söylemişti.

Medvedev, mayıs ayında YouTube’da yayınladığı bir videoda ise bunun hayatını riske atacağını bildiği halde Rusya’ya dönmek istediğini söylemişti. Medvedev, bu videoda kendisini ‘artık parçası olmak istemediği büyük bir oyundaki bir çocuk’ olarak nitelendirmişti. Avukatı Risnes, istemesi halinde Medvedev’in Rusya’ya dönme hakkının olduğunu, ama güvenli dönüşünün sağlanması için ‘pek çok değişikliğin olması gerektiğini’ söyledi. Medvedev, nisan ayında da bir bar kavgasına karıştığı ve bir havalı silah taşıdığı için hüküm giymiş, ‘polise karşı şiddet’ suçlamasından ise beraat etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx