Erdoğan-Scholz zirvesi öncesi Bloomberg’den algı haberi! Cevap Haluk Bayraktar’dan geldi

Başkan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde “İsrail yönetimi Gazzeli çocuklara kadınlara ve sivillere karşı insanlık tarihinin en kalleş saldırılarını düzenliyor. İsrail bir terör devletidir” sözleri İstail’İn 7 Ekim’den bu yana Gazze’de devam ettirdiği katliama açık destek veren Almanya’yı rahatsız etti.

Türkiye uzun zamandır Avrupa’nın F-35 Rakibi “Eurofighter Typhoon”u F-35 yeni nesil savaş uçağı programından çıkartılması nedeniyle Hava Kuvvetleri’nde doğabilecek boşluğu kapatmak amacıyla alternatif olarak gördüğü seçeneklerden biriydi.

Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya’nın konsorsiyum halinde ürettiği Eurofighter’ların satışında doğal olarak 4 üyenin onayı gerekiyor.

BAKAN GÜLER: 40 ADET EUROFIGHTER TYPHOON ALACAĞIZ

Milli Savuma Bakanı Yaşar Güler, TBMM’de katıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün yaptığı açıklamada, 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı alınacağını bildirdi. Bakan Güler, “40 Eurofighter alacağız. İngiltere ve İspanya ‘evet’ dedi. Almanya’yı iknaya çalışıyoruz.” dedi.

ERDOĞAN – SCHOLZ GÖRÜŞMESİ YARIN

ABD merkezli Bloomberg televizyonunun internet sitesi Bloomberg’e konuşan Türk yetkililere göre Erdoğan Cuma günü (yarın) Berlin’de yapılacak toplantıda Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan, Eurofighter’ların satışı önündeki engelin kaldırılmasını isteyecek.

Alman yetkililer, Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemleri satın alması, Suriye’deki PKK/PYD’ye karşı askeri harekâtı ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylamakta gecikmesi nedeniyle ABD liderliğindeki NATO müttefikleri ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik gerginlikleri gerekçe göstererek, Scholz’un buna rıza göstermesinin beklenmediğini söylediler.

“ERDOĞAN 20 ADET EUROFIGHTER TYPHOON JETİ TALEP EDECEK”

Bloomberg’de yer alan ilginç bir detay da şu şekilde; Görüşme öncesinde isimlerinin açıklanmasını istemeyen Türk yetkililer, Erdoğan’ın en az 20 adet Eurofighter Typhoon jeti talep etmesinin ve bu sayıyı iki katına çıkarma opsiyonu sunmasının beklendiğini söyledi. Yetkililer, Türkiye’nin, rakibi Yunanistan’ın Rafale savaş uçaklarını satın almasına karşılık vermek için bir anlaşma sağlamaya istekli olduğunu söylediler.

HALUK BAYRAKTAR’DAN “KIZILELMA”LI DEVAP

Türkiye’nin milli ve özgün insansız platformlarını geliştiren Baykar’ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar F-35 için alternatiflerden birisi olan Eurofighter Savaş Uçağı’na engelleme yapılacağına yönelik habere sosyal medyadan dikkat çeken bir yorumda bulundu.

“BİZE AVANTAJ SAĞLAYACAK”

İşte Haluk Bayraktar’ın paylaşımı;

Teknolojik ilerlemenin hızı insanlı jet uçaklarını uçurmanın giderek daha riskli hale geleceğini gösteriyor. Yakın gelecekte muharebe sahasındaki platformlar büyük oranda insansız sistemlere dönüşecek.

Bu uçakları vermemeleri tıpkı kendi SİHA’larımızı geliştirmemize yol açtığı gibi ülkemizdeki savunma ekosisteminin hızla gelişmesi için de avantaj sağlayacak.  

Yenilikçi teknolojileri geliştiren bir ülke olmamız gelecekte çok daha güçlü bir noktaya ulaşmamıza olanak verecek. Bu nedenle projesini tamamen öz kaynaklarımızla yürüttüğümüz Bayraktar #KIZILELMA’nın dünyanın en gelişmiş insansız savaş uçağı olabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2022 PAYLAŞIMINI HATIRLATTI

Bayraktar 12 Eylül 2022’de paylaştığı “ABD Predator SİHA’larını vermeyerek Milli SİHA’larımızın önünü açmıştı. Şimdi, bize F16 vermemelerinin sonucu sizce ne olur?” sözleriyle anlamlı bir göndermede bulundu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx