Emekli ikramiyesine ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki üç rakam! 2024’te emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Emekli aylığı yüzde 11,68 ek zam ile yüzde 49,25’lik artış aldı. En düşük emekli aylığı Hazine desteği ile 10 bin TL olarak uygulanacak. Öte yandan 2000 TL olarak uygulanan emekli bayram ikramiyesi de artacak. Emekli ikramiyesi için masada hangi rakamlar var?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Emeklilerimizin talep ve ihtiyaçlarımızı önceliklendiriyoruz. Emeklilerimiz müsterih olsun. Gerekli değerlendirmeleri yapıyoruz. Gerekli çalışmaları yaparız, bu adımları atarız” dedi.

Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerekli çalışmanın yapılıp adımların atılacağını açıkladı.

Sabah Gazetesi’nden Mete Dirice’nin haberine göre, hükümet şimdi de emekli bayram ikramiyesi için hazırlık yapıyor. Emekli bayram ikramiyelerinin artışı için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Burada hükümet teknik ve bütçe çalışmalarını yaptıktan sonra TBMM’ye yasa teklifi verilecek ve emekliler 2024 yılında ikramiyelerini zamlı olarak alacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Emekli ikramiyesi artışlarıyla ilgili bir kaç formül gündeme geliyor.

Birinci formül: Emekli ikramiyelerindeki artış için en güçlü formüllerden bir tanesi yüzde 50 artış oldu. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse emekliler 3 bin lira bayram ikramiyesi alacak. Böylece Temmuz emekli maaşı zammı öncesi tüm emekliler hesaplarında 6 bin lirayı görmüş olacak.

İkinci formül: İkramiyelerin yüzde 100 artırılması en güçlü seçenek olarak masada bulunuyor. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse emekli ikramiyesi 4 bin liraya çıkacak. İki ikramiye toplamıyla beraber 2024 yılında tüm emekliler 8 bin lira ödeme almış olacak.

Üçüncü formül: Cumhuriyet ikramiyesi 5 bin lira olarak uygulandı. Son formül ise bu rakamın bayram ikramiyeleri için de uygulanması oldu. Bu senaryo gerçekleşirse 2024 yılında 10 bin lira ödeme yapılmış olacak.

2024 EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

Ramazan Bayramı 10 Nisan Çarşamba günü. Dolayısıyla bayram ikramiyesi ödemeleri 1-7 Nisan arasında ödenecek. Yani Meclis düzenlemesinin de Mart ayında tamamlanıp yasanın Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Kurban Bayramı ise 16-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu nedenle ödemeler bayramdan önceki 10-15 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Bayram ikramiyeleri ödemelerinin tamamlanması sonrası emekli Temmuz zammı belli olacak. 3 Temmuz Çarşamba günü TÜİK’in Haziran ayı enflasyon oranını açıklaması sonrası 6 aylık enflasyon rakamı ve dolayısıyla emekli zammı kesinleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx