BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten Gazze açıklaması: Tarih hepimizi yargılıyor

AA

Gazze Şeridi, 3 haftadır yoğun İsrail bombardımanı altında…

Hamas’a karşılık veren İsrail, hedef gözetmeksizin orantısız güç kullanmayı sürdürüyor.

“Tarih hepimizi yargılıyor”

(BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada İsrail’in şiddetli saldırılarına maruz kalmaya devam eden Gazze için, “Sefalet her geçen dakika artıyor. Köklü bir değişiklik olmadığı takdirde Gazze halkı eşi benzeri görülmemiş bir çığ gibi büyüyen insani acıyla karşı karşıya kalacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Gazze’deki insani krize işaret eden Guterres, “Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Bu bir kader anı. Tarih hepimizi yargılıyor” ifadesine yer verdi.

Guterres, İsrail’in bombalaması yoğunlaştıkça Gazze’deki insani durumun daha da kötüleştiğini, ihtiyaçların giderek daha kritik ve devasa hale geldiğini vurgulayarak, “Gazze’deki insani sistem 2 milyondan fazla sivil için hayal edilemeyecek sonuçlar doğuracak şekilde topyekün bir çöküşle karşı karşıya” yorumunu yaptı.

Refah Sınır Kapısı’ndan geçişlerin kolaylaştırılması çağrısı

Çatışmaların başlaması öncesinde günde yaklaşık 500 kamyon yardımın girdiği Gazze’ye son günlerde ihtiyaçların çok daha fazla olmasına rağmen sadece 12 kamyonun girişine izin verildiğini aktaran Guterres, girişine izin verilen malzemeler arasında BM operasyonlarına yönelik yakıtın bulunmadığını, bu yakıtın aynı zamanda hastaneler, su arıtma tesisleri, gıda üretimi ve yardım dağıtımı için gerekli olduğunu vurguladı.

“İçinde bulunduğumuz umutsuz ve dramatik durum göz önüne alındığında, yardımın gidişatında acil ve temel bir değişiklik yapılmadan BM, Gazze’ye yardım sağlamaya devam edemeyecek” ifadesini kullanan Guterres, Refah geçiş noktasından çok daha fazla kamyonun geçmesinin sağlanması için çağrı yaptı.

Guterres, “Çatışmalara insani bir ara verilmesi yönünde artan küresel fikir birliğini memnuniyetle karşılıyorum. İnsani ateşkes, tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve hayat kurtaran malzemelerin ihtiyaç duyulan ölçekte ulaştırılması çağrımı yineliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx