Blinken, İsrail’de: ‘Buraya Yahudi olarak da geldim’

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu ile patlak veren çatışmaların altıncı gününde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Tel Aviv’i ziyaret etti. Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Tel Aviv’de görüştü. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

‘İSRAİL’İN ARKASINDA ABD VAR’

“Bugün sadece ABD Dışişleri Bakanı olarak değil, bir Yahudi olarak da buradayım” diyen Blinken, “İsrail’e net bir mesaj getirdim. Kendinizi savunabilecek kadar güçlü olabilirsiniz. Ancak ABD var oldukça hiçbir zaman bunu yapmak zorunda kalmayacaksınız çünkü biz her zaman yanınızda olacağız” ifadesini kullandı.

Netanyahu ve muhalefetteki Benny Gantz’ın “acil durum hükümeti” kurulması konusunda anlaşmaya varmasını da memnuniyetle karşıladıklarını belirten Blinken, ABD’nin İsrail’e gerekli yardımları her zaman sağlayacağını ve Kongre’de de buna yönelik büyük bir destek olduğunu söyledi. Blinken, “Başkan Biden’ın dün yaptığı uyarıyı bir kez daha yeniliyorum. İsrail’e saldırmak için şu anki krizi kullanmak isteyen devlet ya da devlet dışı aktörler, bunu yapmayın. İsrail’in arkasında ABD var” dedi.

‘HAMAS, FİLİSTİN HALKINI TEMSİL ETMİYOR’

İsrail-Filistin çatışmasında 36 ülkeden insanın kaybolduğunu ya da öldüğünü kaydeden Blinken, “Hamas’ın Filistin halkını ya da onların eşitlik, güvenlik, özgürlük, adalet ve onur içinde yaşama isteğini temsil etmediğini biliyoruz” ifadesini kullandı.

Blinken, “Biz insan hayatı ve onuruna değer veriyoruz. Bu nedenle sivillere zarar gelmesini önlemek için mümkün olan her önlemi almak çok önemlidir. Bu nedenle her masum canın, her inançtan ve milletten sivilin ölümünden dolayı yas tutuyoruz” dedi.

Hamas’î IŞİD ile kıyaslayan Blinken, Hamas’ın faaliyetlerinin ‘IŞİD’i çağrıştırdığını’ dile getirdi.

NETANYAHU: HİÇBİR LİDER HAMAS’LA İLETİŞİME GEÇMEMELİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Blinken’ın ziyaretinin “ABD’nin İsrail’e eşsiz desteğinin” bir diğer somut örneği olduğunu vurgulayarak, “ABD bizden yana” diye konuştu. “Hamas’a karşı savaşlarında” Başkan Joe Biden ve ABD halkına destekleri için teşekkür eden Netanyahu, hiçbir ülke liderinin Hamas’la görüşmemesi çağrısında bulundu. “Uluslararası oluşumlardan dışlanmaları gerekir.” diyen Netanyahu, Hamas’a destek verenlere yaptırım uygulanmasını istedi.

Netanyahu da Hamas ile IŞİD’i kıyaslayarak, “Hamas’a, IŞİD’e davranıldığı gibi muamele edilmeli” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx