“Bitcoin Rallisi Başladı” Diyen Matrixport’tan Yıl Sonu Tahmini

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’un görüşlerine göre Bitcoin için yeni bir tahmin geldi. Bu tahmin dikkat çekiyor. Çünkü şirket BTC’nin yılın son aylarındaki yükseliş görünümüne dikkat çekiyor. Şirket bu geleneğin süreceği düşüncesinde. Peki BTC hangi seviyeye gelecek.

Bitcoin bu seviyeye gelecek

Rallinin başladığını söyleyen Matrixport Bitcoin için yılın sonuna işaret ediyor. Buna göre 31 Aralık 2023’e kadar potansiyel olarak 56.000 dolara geleceğine vurgu yapıyor. Wall Street’te yaygın olarak kabul gören bir özdeyiş var. Buna göre boğa piyasası eğer bir dış güç müdadale etmezse devam etme eğiliminde oluyor. Bitcoin için de bu durum geçerli. Lider kripto para birimi şu an 35 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Yılın başından bu yana da %144’lük artış olmuş durumda.

Spot ETF’yi çevreleyen artan iyimserlik, Federal Reserv‘in likidite sıkılaştırma döngüsünün zirveye ulaştığına dair spekülasyonlar ve kurumsal yatırımcılardan gelen artan talep de dahil olmak üzere çeşitli faktörler bu olağanüstü artışa katkıda bulunuyor. Matrixport’a göre bu faktörlerin bir araya gelmesi %65’lik bir fiyat artışının önünü açacak. Böylelikle Bitcoin BTC’nin fiyatını yıl sonuna kadar 65.000 doların üzerine çıkarabilir.

BTC rallisi

Matrixport Araştırma ve Strateji Müdürü Markus Thielen konuyla ilgili olarak önemli bir açıklama yapıyor. Buna göre Thielen “Bitcoin yılın bu noktasına kadar en az %100 değer kazanmışsa, yılı daha yüksek bir notla tamamlama olasılığının %71 olduğunu” vurguluyor. Ayrıca tarihsel olarak, yılsonu rallilerinin ortalaması %65 civarında.  Thielen, bu istatistiklere dayanarak, “BTC yukarı yönlü potansiyel sunmaya devam ediyor. Buna göre %65’lik bir yılsonu rallisi fiyatları 56.000 dolara yükseltecektir.” diye ekliyor.

Veriler, Bitcoin’in tarihsel performansına ilişkin ilgi çekici bir tablo çiziyor. Son 12 yılın yedisinde BTC ilk 10 ayda en az %100 kazanç elde etti. Bu yıllar boyunca Bitcoin son sekiz haftada ortalama %65’lik bir yükseliş yaşadı. Ayrıca, Bitcoin’in değeri Ekim ayı sonuna kadar en az %50 arttığında, yılsonuna kadar yükselmeye devam etme olasılığı ortalama %78. Buna göre yılın son iki ayında ortalama %68’lik bir yükseliş daha yaşanıyor.

Zemin hazır mı?

Kriptokoin.com olarak baktığımızda, Bitcoin’in yılsonunda önemli bir artış gösterme potansiyeli belirgin bir olasılık olmaya devam ediyor. Tutarlı tarihsel geçmişi ve kripto para piyasasında halihazırda geçerli olan faktörler var. Buna göre, Bitcoin’in 2023 yılı kapanışında 56.000 dolar seviyesini aşmasını sağlayabilecek potansiyel olarak dikkate değer bir “Yılbaşı Rallisi” için zemin hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx