Atatürk’ten Özal’a, Ecevit’ten Erdoğan’a… İlk hediyeleşmeler… ‘Ağır’ hediyeler…

Pınar Saraçoğlu

Türk tarihinde komşu hükümdarlarla ilk hediyeleşme Türkiye Selçuklularına dayanıyor. 1075’te İznik’te I. Süleyman Şah tarafından kurulan Türkiye Selçuk Devleti’nin ilk siyasi teması Bizans ile oldu. Yapılan görüşmelerde verilen armağanlar “ağır hediyeler” olarak kapalı bir şekilde kayıtlara geçti.

Erdoğan’a at hediye edilmesi ile gündeme gelen siyaset tarihinde hangi lidere hangi hayvan hediye edildi? Her zaman olduğu gibi arşivleri açıp, bir bakalım dedik…

Mustafa Kemal ATATÜRK

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün atı Sakarya’yı çok sevdiği bilinir. Atamız, atlardan sonra köpek ve kuşlara düşkündü. Milli Mücadele döneminde Alber adında bir köpeği vardı. Atatürk’ün en sevdiği köpeği ise Foks idi. Köpeklerden sonra kuşları seven Atatürk’ün Çankaya Köşkü’nde bir güvercinliği bulunuyordu.

Atatürk’e köpeklerinden biri olan Alber, Kurtuluş Savaşı sırasında bir Yunan subayı tarafından bırakıldıktan sonra Atatürk tarafından sahiplenilmişti. Yunan subayı, bir otomobil içinde Alber’i bırakıp kaçmış ve Atatürk bu köpeği bulduğunda ona sahip çıkmıştır. Alber, Atatürk’e arkadaşlık etmiş ve Cumhuriyet’in ilan edildiği dönemde de yanında olmuştur.

Kenan Evren

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e, 1987 yılında gittiği Sivas gezisinde kangal yavrusu hediye edildi.

Turgut Özal

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın son Türkmenistan Gezisinde kendisine bir at hediye edildi. At özel bir uçakla Türkmenistan’dan Türkiye’ye gönderildi.

Bülent Ecevit

Pahalı hediyeleri kabul etmemesiyle bilinen Bülent Ecevit’e bir Van ziyareti sırasında Van kedisi hediye edildi. Kedi sevgisi daha çocuk yaşlarında başlayan Ecevit bu hediyeye son derece mutlu oldu.

Abdullah GÜL

At hediye edilen bir diğer isim de 11. cumhurbaşkanı. Abdullah Gül’dü. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Gül’e Ahal Teke cinsi at hediye etti.

Recep Tayyip Erdoğan

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Devlet Başkanlığı Atçılık Kompleksi’nde “Doğan” isimli Ahal Teke cinsi bir at hediye etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da ağırladığı Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a yavru kangal hediye etti. Berdimuhamedov da Erdoğan’a ‘alabay’ cinsi köpek hediye etti. Sudan eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilen “Sudan” ve “Sultan” adlı aslanların dünyaya gelen dört yavrusuna özenle bakılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne getirilen ve adlarını da Erdoğan’ın verdiği “Sudan” ve “Sultan” adlı aslanların yavruları, düzenlenen programla basın mensupları ve ziyaretçilere tanıtıldı.

Hediye edilen aslan yavrularını Gaziantep’e göndermek isteyen Erdoğan ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in arasında geçen şu diyalog ise hafızalardaki yerini koruyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Aralık 20223 günü resmi temaslarda bulunmak üzere Macaristan’a gitti. Macaristan Başbakanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a at hediye etti. Erdoğan, Orban’a “Togg” elektrikli otomobili hediye etti. Erdoğan’ın karşılıklı bu hediyeleşme sonucunda sarfettiği “
1 beygir verdim 435 beygir aldım” cümlesi ise gülümsetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir