60 yıl önce keşfedilen Bronz Çağı hazinesinin içinde dünya dışı metal bulundu. Uzaylılar dünyaya mı geldi?

Bilim insanları 60 yıl önce keşfedilen ve Bronz Çağı’ndan kalan hazineyle ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Hazinenin içindeki metalin dünya dışı olduğu tespit edildi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, bilim insanları, “Vilenna Hazinesi” diye adlandırılan ve İspanya’nın Alicante ilindeki Villena şehrinde Aralık 1963’te bulunan koleksiyonun içinde “meteroik demir” olduğunu tespit etti.

Suudi Arabistan ve İspanya’dan araştırmacıların ortak çalışmasında, koleksiyondaki iki demir parçası incelendi. Bunlardan biri C şeklinde bir bilezik, diğeriyse kılıç kulbunda süs olarak kullanıldığı düşünülen altın kaplamalı boş bir küre. Her iki parçanın da MÖ 1400 ila 1200’de Geç Bronz Çağı’nda üretildiği bildirildi.

Bilimsel dergi Trabajos De Prehistoria’da yayımlanan çalışmada parçalarda, meteroik demirdekine benzer demir-nikel alaşımının kullanıldığı belirlendi.

1 MİLYON YIL ÖNCE DÜNYAYA ÇARPAN GÖK TAŞIYLA BENZER ÖZELLİKLERİ VAR

Araştırmacılara göre bu parçalar, yaklaşık 1 milyon yıl önce Dünya’ya isabet eden bir meteroitte yer alan demirle benzer özelliklere sahip.

Arkeologlar, bunların İber Yarımadası’nda bulunan ilk meteorit demir nesneler olduğunu da aktardı.

İspanya Tarih Enstitüsü’nden Ignacio Montero-Ruiz “Altın ve demir arasındaki bağlantı önemli çünkü her ikisi de büyük sosyal ve sembolik değere sahipti. Bu tarihsel dönemde İber Yarımadası’nda hiçbir krallık yoktu. Dolayısıyla parçalar muhtemelen tek kişiye değil bütün bir topluluğa ait gizli hazinelerdi” dedi.

Montero-Ruiz, ayrıca dünya dışı materyallerin kullanılması için o dönemki toplulukların yeni bir teknoloji geliştirmiş olması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

Demir teknolojisi, bakır bazlı metalurjiden ve soy metallerden (altın ve gümüş) tamamen farklı. Dolayısıyla önce meteorik demirle sonra da Dünya’daki demirlerle çalışmaya başlayan topluluklar, yeni teknoloji geliştirmek zorunda kalmış olmalı. Kültürlerin yeni teknolojilerle neler yaptığını, deney ve merakın bu eski toplumların bir parçası olduğunu görmek büyüleyici.

Bugüne dek meteroik demir içeren iki parça bulunmuştu. Bunlar arasında İsviçre’nin Bern kantonundaki Mörigen kentinden çıkarılan MÖ 900’den kalma bir ok ucu ve Polonya’da MÖ 800’den kalma bazı eşyalar yer alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx