YSK’dan güncelleme: İstanbul ve Bayburt’un milletvekili sayısı düştü

YSK’dan güncelleme: İstanbul ve Bayburt’un milletvekili sayısı düştü

İstanbul’un çıkaracağı milletvekili sayısı 98’den 97’ye ve Bayburt’unki ise 2’den 1’e düştü. Mersin ve Tunceli’nin çıkaracağı vekil sayısı yükseldi. Mersin’in milletvekili sayısı 12’den 13’e, Tunceli’nin ise 2’ye çıktı. 

 Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aldığı kararla illerin çıkarabileceği milletvekili sayısını yeniden düzenledi. Karar, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanırken İstanbul bir milletvekilini kaybetti.

TÜİK VERİLERİ ESAS ALINARAK HESAPLANDI

Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararında, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 5. maddesinde, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının YSK tarafından genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 6 ay içinde tespit edilerek duyurulacağı hükmünün yer aldığı belirtildi. Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığınca 31 Aralık 2020 tarihli veriler esas alınarak ilan edilen 2020 yılı nüfus bilgilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayısı hesaplandı.

ANKARA ÜÇ SEÇİM BÖLGESİNE BÖLÜNDÜ

Yapılan tespit sonunda çıkaracağı milletvekili sayısı 18’e kadar olan iller bir, çıkaracağı milletvekili sayısı 19’dan 35’e kadar olan iller iki, 36 ve daha fazla olan iller üç seçim çevresine bölündü. Böylelikle 600 milletvekilinin 81 ile dağılımı yapıldı. Mersin’in çıkaracağı milletvekili sayısı bir artarak 12’den 13’e ve Tunceli’nin çıkaracağı milletvekili sayısı bir artarak 1’den 2’ye çıktı. İstanbul’un çıkaracağı milletvekili sayısı 98’den 97’ye ve Bayburt’un çıkaracağı milletvekili sayısı 2’den 1’e düştü. YSK kararına göre 36 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara’da seçim bölgesi sayısı değişti. Ankara’nın seçim bölgesi sayısı üçe bölündü. Bursa, İstanbul ve İzmir’in seçim bölgesi sayısı değişmedi. 20 milletvekili çıkaran Bursa iki, 97 milletvekili çıkaracak olan İstanbul üç, 28 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İzmir’de iki bölgede seçim yapılacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir