Yok artık dedirtecek domates fiyatı kestirimi: ‘AKP’nin tarım siyaseti ülkeyi bu hale getirdi’

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum yurttaşların alım gücünü her geçen gün daha da azaltıyor.

Resmi bilgilere bakıldığında TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon datalarına nazaran aylık enflasyon 4.95 olarak kaydedilirken yıllık enflasyon yüzde 78.62 olarak kaydedildi.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon dataları son 24 yılın tepesi olsa da ENAG bilgilerinin çok altında kalmıştı.

ENAG’a nazaran, ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) haziran ayında yüzde 8.31 artmıştı.

E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 175.55 olarak gerçekleşmişti.

Yıl başında minimum fiyata yapılan artırımın enflasyon karşısında erimesi, orta artırımla artırılan asgrai fiyat ölçüsünün açlık sonunun altında kalması, bilgiler ortasındaki farklılık üzere pek çok husus tartışmalara sebep olurken enflasyondaki artışı her an artırım olarak hisseden yurttaşa makus haber bu sefer domates fiyatlarından geldi.

Yeniçağ iktisat müellifi Remzi Özdemir, AKP siyasetleri sebebiyle yaşanacak karamsar tabloyu gözler önüne sererek tabir etti.

Türkiye’nin kendine yeten bir ülke olmaktan çıkıp ithalat yapan bir ülkeye dönüşmesinin sonuçlarını ele alan Özdemir yazısında “Sıkı durun, bu kışın bu domatesi en az 40 liraya alacağız. Daha hoş salkım domates isterseniz 50 lira vereceksiniz. Hele organik olsun, kokladığımda domates kokusu gelsin diyorsanız o vakit 70 lira vereceksiniz” sözlerine yer verdi.

Özdemirin yazısının tamamı ise şöyle:

AKP’den evvel hatta AKP’nin birinci 10 yılında daima birebir şeyi söyler dururduk: Türkiye kendi kendine kâfi 5 ülkeden biriydi.

Gerçekten de yetiyor muydu? Evet yetiyordu ve hatta fazlası bile kalıyordu.

Mesela yıllar evvel Türkiye’de o kadar çok mercimek ekilmişti ki, televizyonlarda mercimeğin yararlarını anlatan kamu spotları yayınlanmaya başlamıştı.

Pirinç, buğday ve daha yüzlerce eserde Türkiye tükettiğinin çok fazlasını üretir, yurt dışına satamadığı vakit fiyatlar çok düşerdi.

Ya artık?

Nohut Hindistan ve Arjantin’den, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek Kanada’dan, pirinç Tayland’dan, mısır konservesi Macaristan’dan, kuru fasulye ise Meksika’dan ithal ediliyor.

Bu eserler dolar bazlı ithal edildiği için, döviz kurunun yükselmesiyle fiyatlar da her geçen gün artıyor.

Artık temmuz ayı bitiyor ve lütfen fiyatlara bir bakın.

1 kilo domates 20 lira. Tarım ülkesinde yazın ortasında bir kilo domatesin fiyatı 20 lira olur mu?

Bakın oluyor işte!

Belki kızacaksınız lakin 20 lira bu ortamda bedavaya yakın bir fiyat!

Sıkı durun, bu kışın bu domatesi en az 40 liraya alacağız. Daha hoş salkım domates isterseniz 50 lira vereceksiniz. Hele organik olsun, kokladığımda domates kokusu gelsin diyorsanız o vakit 70 lira vereceksiniz.

Yani bugün çok güzel günler…

AKP’nin tarım siyaseti Türkiye’yi bu hâle getirdi. Artık kimse bu saatten sonra ucuz zerzevat ve meyve beklemesin, bu hayale kaptırmasın kendini.

Neden mi?

-Hızla artan ülkemiz nüfusu ve besin unsurları ihtiyacındaki artış ve kişi başına düşen ekilebilir alanların azalması tesirli oldu.

-Tarım topraklarında bugün lüks villalar ve siteler yapılmış durumda.

-Gübre, tarım için olmazsa olmaz! Türkiye ürettiği gübrenin yüzde 90’a yakın bir ham unsur kısmını ithal ediyor. Hem dövizin artışı hem de memleketler arası ham husus fiyatlarının artışı gübre fiyatlarını adeta uçurdu. Bu da tarımda girdi maliyetinin patlamasına neden oldu.

-Teşvik yerine ithalata tartı verilmesi. Türkiye, 2010 yılından sonra tarımda tahlil olarak daima ithalatı gördü. Birinci yanılgıyı hayvancılıkta yaptı. Artan et fiyatlarını denetim altına almak için Uruguay ve Sırbistan üzere ülkelerden canlı ve kesilmiş hayvan ithalatına başladı. O gün bugündür tarımda ithalat devam ediyor. O periyot ithalatın başlamasıyla birlikte çiftçiler üretimi bıraktı, zira ithalat ile baş etmeleri mümkün değildi.

Sonuç olarak Türkiye bugün, boğazından geçen her lokmanın yarıdan fazlasını ithal eden bir ülke haline geldi.

Domates fiyatlarına gelince:

Emin olun AKP ona da tahlil bulacaktır.

Başta Rusya olmak üzere dünyanın her bölgesine domates ihraç eden Türkiye, fiyatları denetim altına almak için domates ithal edecektir.

İthalata direnemeyen çiftçi bu işi bırakacak yerini müteahhide verecek 50-50 bölüşecek. Kira geliri ile rahat yaşayacak. Çok sıkıştığında dairenin birini satıp 5 yıl lüks yaşayacak.

Ya biz ne olacağız?

Domatesi 100 liradan ya alacağız, ya da fotoğraflarına bakıp bir periyot ne kadar bedavaya yaşadığımızı düşüneceğiz.