Veteriner Tabipleri Birliği’nden ‘süt tozundaki ihracat yasağı kaldırılsın’ talebi

Türk Veteriner Tabipleri Birliği (TVHB) Merkez Kurulu Lideri Ali Eroğlu, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin 2019’da 40,6 bin ton, 2020’de 17,7 bin ton, 2021’de 62,1 bin ton ve 2022’nin birinci 7 ayında 39,7 bin ton süt tozu ihracatı yaptığını bildirdi.

Dış satım yasağının ihracatçılar için yurt dışı pazar kayıplarına yol açacağına işaret eden Eroğlu, “İhracatçı, eserini yurt içi piyasada satacaktır. Lakin üreticiden alınan süt ölçüsü ve pahası düşecek, hala düşük olduğu tartışılan bize nazaran de ucuz olan, referans fiyatı dahi piyasada oluşamayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Eroğlu, süt ve süt eserleri fiyatının yükselmesini önlemek gayesiyle alınan 2022 sonuna kadar süt tozu ihracatının yasaklanması kararının, ülkedeki süt üretimi ve hayvancılık kesimi için olumsuz sonuçlara neden olabileceğini vurguladı.

“Sürdürülebilirlik de girdi fiyatlarının denetim altına alınması, yem ham unsuru üretimine değer verilerek, yemin dövize bağımlılıktan çıkarılması ve 1 kilogram süt ile 1,5 kilogram yem alınabilecek süt yem paritesinin sağlanmasıdır. Aksi halde aslında düşme eğiliminde olan süt üretimi daha da düşecektir.”

Eroğlu, kelam konusu ihracat yasağının üreticinin üretimden çekilmesine sebep olacağı ihtarında bulunarak, yasak kararının yine gözden geçirilerek kaldırılmasını istedi.