Vefatının üzerinden 12 yıl geçti: Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

Vefatının üzerinden 12 yıl geçti: Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009’da bindiği helikopterin Kahramanmaraş’ta düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili birçok iddia ortaya atıldı ve olayın kaza olmadığı görüşü de en yaygınları arasında. İşte Yazıcıoğlu’nun hayat hikayesi…

ÜLKÜ OCAKLARI GENEL BAŞKANLIĞI YAPTI

Muhsin Yazıcıoğlu; 1954 yılında Sivas’ın Sarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı. Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı. 1968’de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı.

80 DARBESİ SONRASI 7.5 YIL HAPİS YATTI, CEZA ALMADI

1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu. 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı. Burada “Üşüyorum” adlı bir şiir yazdı.

1991’DE SİVAS’TAN MİLLETVEKİLİ VEKİL SEÇİLDİ

Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardim amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı. 1987’de arkadaşları ile birlikte MÇP’de siyasete girdi. MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis’e taşıyacak” sloganıyla, Sivas’tan milletvekili seçildi.

UYUŞAMADIĞI İÇİN ARKADAŞLARIYLA MÇP’DEN AYRILDI

1992 yılı Temmuz ayında, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için” bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi. 24 Aralık 1995’te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü.

SİVAS’TAN BAĞIMSIZ VEKİL OLARAK MECLİS’E GİRDİ

26 Nisan 1998’de yapılan 3. Büyük Kurultay’da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay’da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay’da, 20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay’da, 30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultayda ve 15 Nisan 2007 2. Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde BBP’nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekilliğine seçildi.

KAZA SONRASI CESEDİNİ KÖYLÜLER BULDU

Muhsin Yazıcıoğlu’nun 25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter bilinmeyen bir nedenle düştü. Kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu dâhil 6 kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.

MECLİS ÖLÜMÜNÜ ARAŞTIRDI AMA…

25 Mart 2009 tarihinde, meydana gelen kazadan sonra ortaya atılan suikast iddialarını araştırılması için 02 Şubat 2010 tarihinde Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. 04 Nisan 2011 tarihinde açıklanan Meclis Araştırma Komisyonu raporundan ailesi tatmin olmadı. İddiaların arkasının kesilmemesi ve dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “helikopterin beynini keçiler sökmedi ya” cümlesi hafızalara kazındı. Kaza ile ilgili soruşturma halen sürmekte.

İKİ ÇOCUĞU VAR

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitiren Yazıcıoğlu, eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile de burada tanışıp evlendi. Yazıcıoğlu’nun iki çocuğu bulunuyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir