Urfa’da, 4 isim İYİ Parti’den adaylığını geri çekti: Adaylığı parayla satan partide işim olmaz

Fatma Keber

URFA – Türkiye Genel Seçimlerine günler kala, partiler milletvekillerini açıklamaya başlamışken Urfa’da daha önce İYİ Parti’den aday adaylığı başvurusu yapan 4 isim adaylık dosyasını geri çekti.

Bu isimlerden biri, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından rozeti takılan Ahmet Ersin Bucak. Ahmet Ersin Bucak, Urfa’nın önde gelen aşiretlerinden olan Bucak aşiretinde ve aşiretin öncü olarak bilinen isimlerinden. Bucak dosyasını geri çekerken İYİ Parti’ye desteğini sonlandırdığını da duyurdu.

Bucak neden böyle bir karar aldığına dair net bir açıklama yapmazken “Şu süreçte ketum durmam daha iyi. Ayrıca sağlık sebeplerim de var. Gerekirse önümüzdeki günlerde bir açıklama yaparım” dedi.

Bucak’ın adaylığını geri çekmesinin ardından, daha önce aday adaylıklarını açıklayan, Harran Eski Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Abdullah Tüysüz ve Op.Dr. Ziya Bağış da adaylık dosyalarını geri çektiler.

Milletvekili aday adaylığını geri çeken Abdullah Tüysüz, aldığı karara ilişkin “İYİ Partinin liyakatsizliği ve sorumsuzluğu nedeniyle” açıklarken partiye verdiği desteği de sonlandırdığını söyledi.

‘ADAYLIĞI PARA İLE SATAN PARTİDE İŞİM OLMAZ’

Tüysüz İYİ Parti’yle ilgili çarpıcı bir iddiayı da öne sürdü: “Benim adaylığı para ile satan bir partide bu saatten sonra işim olmaz” dedi. Halka hizmet için aday olduğunu kaydetti. Tüysüz yaptığı açıklamada “ Uzun zamandır içinde bulunduğum İYİ Parti, milletvekili adaylığı seçiminde sınıfta kalmıştır” dedi.

‘AHMET ERSİN BUCAK’IN GİTTİĞİ YOL BİZİM YOLUMUZDUR’

Tüysüz’in Ahmet Ersin Bucak ile ilgili söyledikleri ise dikkat çekici: “İYİ Parti, Urfalıların ve kamuoyunun hassasiyetlerini dikkate almadan bölgede sevilen, sayılan, bölge siyaseti ve dengesinde rol alan Ahmet Ersin Bucak’ın aday adaylığından çekilmesi üzerine bende, Sayın Ahmet Bucak’a destek amacıyla aday adalığımı geri çekmiş bulunuyorum. Ahmet Ersin Bucak’ın gittiği yol bizim de yolumuzdur, onun olmadığı yolda biz yokuz.”

İYİ Parti milletvekili aday adaylarından çekilen Mehmet Özyavuz ise kararına ilişkin “Adaylıktan çekilme sebebimiz partideki sıralama genel merkeze olan tepkimiz yüzünden aday adaylığından çekilmiş bulunmaktayım” dedi.

Op. Dr Ziya Bağış, İYİ Parti Şanlıurfa Milletvekili aday adaylığından çekildiğini sosyal medya hesabından bildirdi. Op. Dr Ziya Bağış şu paylaşımda bulundu: “Gördüğüm lüzum üzerine, İYİ Parti Şanlıurfa milletvekilliği aday adaylığından çekiliyorum. Bu süreçte bana her türlü desteği veren hayır duasını esirgemeyen eş dost akrabalarıma ayrı ayrı çok teşekkür ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir