Urfa belediyesini karıştıran iddia: Dere ıslah paraları Taliban’a gönderilmiş

14 canın kaybedilmesine neden olan selin ardından AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ise “yarım asırlık felaket” sözleri tartışılırken ortaya çıkan 2021 İl Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) raporu ise felaketin göz göre göre geldiğini ortaya koydu.

Gazeteci Murat Ağırel ise belediyenin ıslah çalışmaları için Japonya’dan aldığı borcun ise Taliban’a gönderildiğini iddia eden bir paylaşım yaptı. Ağırel ayrıca iptal edilen ihaleleri ve 2021 İl Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) raporunun ayrıntılarını verdi.

Paylaşımında “Dere ıslahı yapmak yerine Japonya’dan borç alarak Taliban’a para gönderen Şanlıurfa Belediyesi’ni anlatayım.” diyen Ağırel Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin “Yakın geçmişimizde yaşanan en büyük #selfelaketi ile karşı karşıyayız. Metrekareye yağan 170 kilogram yağışla birlikte 65 yıldır görülmeyen bir afet geçirdik. Yaralarımızı saracak, mümkün olan en kısa sürede ayağa kalkacağız. Geçmiş olsun #Şanlıurfa.” diyen paylaşımına işaret etti. Ağırel yazısında alınan borç paranın ne şekilde Taliban’a gönderildiğini ise yazmadı.

RAPORDA TAŞKIN OLACAK DERELER TEK TEK YAZILMIŞ

İşte raporun ayrıntıları ve Şanlıurfa Belediyesini karıştıran o iddia:

İl merkezi için hangi derelerden bahsediliyor raporda?

Cavşak, Karakoyun, Akpınar derelerinden bahsediliyor ve sel olacak yerler derecelendiriliyor.

Peki yağan yağmurlarda hangi dereler taştı?

Cavşak, Karakoyun ve Akpınar…

Peki, taşan dererler için ne deniyor biliyor musunuz?

Yer teslimi yapılmayan yerlerde ıslah çalışması yapılamamış. Hatta yapım ihalesi yapıldığı halde yer teslimi yapılmadığından ihaleler iptal edilmiş!

***

Dahası da var.

Dere ıslahı için para bulunamadığı yazan raporun aksine Şanlıurfa Belediyesi Japonya’dan borç para almış.

Ama bunu dere ıslahında kullanmak yerine Taliban’a göndermiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir