Ümraniye’de eşini süpürge kablosuyla boğan koca hakkında, ağırlaştırılmış müebbet istendi

İstanbul’un Ümraniye ilçesinde, 23 Haziran günü, 61 yaşındaki Gürsel Kaya, polise “Eşimi boğdum, nefes almıyor.” ihbarında bulundu.

Olay yerine İlçe Emniyet Müdürlüğü takımları sevk edildi. 58 yaşındaki Şengül Kaya, meskende hareketsiz yatarken bulundu.

Kalbi duran bayan yapılan müdahale ile hayata dönse de ağır bakımda hayat savaşını kaybetti.

“Eşim paklık işini uzattı”

DHA’nın haberine nazaran; Gürsel Kaya’nın emniyetteki sözünde, şu kelamları kaydetti:

“Ben şu an emekliyim fakat ek iş olarak geceleri bekçilik yapmaktayım. Şengül Kaya benim 40 yıllık resmi nikahlı eşim olur. Müşterek 3 çocuğumuz vardır. Olay günü sabah 07.00’de işten gelerek istirahate ayrıldım. Saat 15.00 sıralarında uyanarak kahvaltı yaptık. Ben konutun işlerine yardım ettim fakat eşim paklık işini uzattı, çok fazla ses oluyordu.

“Uzun vakittir beynimde çınlama vardı”

Benim uzun vakittir beynimde çınlama vardı. Paklık sesinden rahatsız olmaya başladım. Bu nedenle paklığı bırakmasını istedim. Yaklaşık 2 ay sonra oğlumuzun nişanını öne süren eşim konukların geleceğini söyleyince kelamlı tartışmaya başladık. Bir anlık hudutla eşimi ittirince sırt üstü düştü. Ben kendimi kaybettim, eşimin boğazını uzun mühlet sıktım. Eşim kurtulmak için tırnaklarını benim bedenime sürtmeye başladı. Süpürge kablosunu gördüm, kabloyla eşimin boğazına yüklendim. Eşim kendinden geçince evvel oğlumu akabinde polisi aradım.”

Cezaevine gönderildi

Gürsel Kaya olay nedeniyle pişman olduğunu, daha öncesinde hiç fizikî şiddete başvurmadığını söyledi. Emniyetteki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen Kaya, tutuklanarak cezaevine gönderildi. İddianame tamamlandı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Şengül Kaya ile Gürsel Kaya’nın evli oldukları ve ortalarında olay öncesine dayalı rastgele bir hengame yahut şiddet olayı yaşanmadığı anlatıldı. Kaya çiftinin birlikte meskende kahvaltı yaptıktan sonra Şengül Kaya’nın konut paklığı yapmaya başladığı kaydedildi.

Gürsel Kaya ile Şengül Kaya ortasında konut paklığı, düğün işleri ve kiracı konuları nedeniyle münakaşa çıktığı belirtilen iddianamede, sonlanan Gürsel Kaya’nın eşini itekleyerek yere düşürdüğü ve akabinde boğazını elleriyle sıkarak bir mühlet boğmaya çalıştığı tabir edildi. Şengül Kaya’nın direnmesi üzerine şüphelinin elektrik süpürgesinin kablosuyla Şengül Kaya’yı nefessiz bırakacak kadar boğmaya devam ettiği belirtildi.

Ağırlaştırılmış müebbet mahpusu talebi

Şüphelinin aksiyonundan sonra oğlunu aradığı ve konuta ambulans çağırıldığı kaydedilen iddianamede, hastaneye kaldırılan Şengül Kaya’nın 25 Haziran günü hayatını kaybettiği aktarıldı.

Şüpheli Gürsel Kaya’nın emniyetteki tabirinde suçlamayı kabul ettiği de iddianamede hatırlatıldı. İddianamede Gürsel Kaya’nın eşe karşı taammüden öldürme cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame, Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Tutuklu kuşkulu önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.