‘Ülkenin en derin gerçeği yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik ve sefalettir’

‘Ülkenin en derin gerçeği yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik ve sefalettir’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye’nin halktan, kopuk halkı hiçe sayan, yurttaşı yok eden bir anlayışla yönetildiğini söyledi, “Bu sistemde denetim yoktur, halk yoktur, yurttaş yoktur. Tek adam vardır, etrafına çöreklenmiş sermaye grupları vardır” dedi.

‘100 KİŞİDEN 70’İ BORÇLU’ 

Bugün, her 100 kişiden 70’i borçludur bu ülkede. Zengin-fakir arasındaki uçurumda Avrupa’daki 33 ülkede Türkiye 2. sıradadır. En zengin yüzde 10, toplam servetin yüzde 80’inden fazlasına sahiptir. Yurttaşa sırtını dönmüş rant iktidarı 173 büyük firmanın, 35 milyar TL’lik borcunu ödedi, kapattılar. Ama vatandaşın borcunu katmerleştirerek artırıyor. Vatandaş borç içinde boğuluyor, yandaş devlet kaynaklarıyla seviniyor. Bunu halkların, emekçilerin ortak mücadelesiyle durdurmak zorundayız.

‘BORCUNU ÖDEYEMEYEN ÇİFTÇİ ARAZİSİNİ SATIYOR’ 

Böyle bir vicdansızlığı bu halka reva gören bir yönetim anlayışı… Ziraat Bankası 2 bine yakın çiftçi borcunu ödeyemediği için arazisini satışa çıkarıyor, traktörüne haciz koyuyor. Gerçekten açlığa mahkum ediliyor. Bunların hiçbiri, iktidarın umurunda değil. Bu ülkenin en derin gerçeği işte budur: Yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik, sefalettir. Bu düzen mutlaka değişecektir.

‘AÇLIKLA MÜCADELE ETMİYORSANIZ, AÇLARLA MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALIRSINIZ’ 

Açlık sınırı 2 bin 517 lira bu ülkede. Asgari ücret bunun azıcık üzerinde. Asgari ücret neredeyse bir sefalet ücreti haline getirilmiş. Asgari ücretliden vergi alınmasın diyor, reddediyorlar. Bunun yerine fişleme yasasını çıkarıyorlar. Eğer açlıkla mücadele etmiyorsanız, açlarla mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. Yoksulluğu ortadan kaldıramıyorsanız, yoksulları susturmak zorunda kalıyorsunuz.

‘FİŞLEME YASASI YOKSULU SUSTURMAK İÇİNDİR’ 

İşte bu iç güvenlik yasası, fişleme yasası ve buna benzer bütün uygulamalar tam da bunun için. Yoksulları susturmak, seslerini kısmak, ebedi yoksulluğa mahkum etmek. Bunun hepimiz farkında olmalı, aklımızda tutmalıyız. Bir ülkede demokrasiyi ortadan kaldıran bir iktidar varsa, elbette demokratlarla mücadele eder. Yoksulluğu sürekli büyüten bir iktidar varsa, elbette yoksulları hedef alır, susturmaya çalışır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir