Türk halkı için en sağlam yatırım ‘altın’

Areda Survey’in gerçekleştirdiği “yatırım tercihlerini” inceleyen araştırmanın sonuçları, Türk halkının yüzde 42,9’luk oranla, bugün bir yatırım yapması halinde en çok altını tercih edildiğini belgeledi.

“Yüzde 57,4’luk oranla altın ve yüzde 26,9 ile gayrimenkul”

Araştırma şirketinin Nisan 2021 tarihinde yaptığı ve 2 bin şahsa yönelttiği “Sosyometre” araştırmasında da iştirakçilere yöneltilen ‘’Yatırım konusunda hangisine en fazla güveniyorsunuz’’ probleme yüzde 57,4’luk oranla altın ve yüzde 26,9 ile gayrimenkul karşılığı verilmişti.

Araştırma bulgularına nazaran iştirakçilerin öbür yatırım tercihleri; yüzde 27,9 gayrimenkul, yüzde 23,7 döviz, yüzde 3,1 banka faizi, yüzde, yüzde 1,9 kripto para ve yüzde 1 borsa oldu.

Altına yatırım yapmak isteyenler yüzde 42,9

Araştırma şirketi Areda Survey, 1.100 kişi ile gerçekleştirdiği araştırma kapsamında iştirakçilere, “Bugün yatırım yapacak olsanız hangisine yatırım yaparsınız?” sorusunu yönelterek, halkın parasını kıymetlendirme tercihlerini gözler önüne serdi. Anket sonuçlarına nazaran, iştirakçilerin yüzde 42,9’luk kısmı altına yatırım yapacağını söz ederken, bu yanıtı verenlerin yüzde 45,9’unu bayanlar, yüzde 42,2’sini ise erkekler oluşturdu.

Dövize yatırım arttı

Nisan 2021 tarihinde yapılan araştırmada yüzde 8,2 ile döviz en fazla güvenilen yatırım araçlarından biri olurken, Mayıs 2022 tarihinde yapılan araştırmada dövizi yatırım tercihi olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 23,7 biçiminde belirlendi. Bu tablo vatandaşın yatırım tercihinde döviz yükselişini gözler önüne serdi.

Altın, en emniyetli yatırım

Gayrimenkul ise daha çok uzun vadeli bir yatırım aracı olarak düşünülmekte ve altına nazaran elden çıkarılarak paraya dönüştürülmesi daha geç olmaktadır. Yapılan araştırmaya nazaran, gayrimenkul vatandaşın en çok güvendiği ve tercih ettiği yatırım araçlarındaki yerini koruyor.

Altını gençler alıyor

Altına yatırım yapmayı düşünenler yüzde 50’lik oranla en çok gençler olurken, yüzde 45’lik oranla gençleri, orta yaş kesiti takip etti. İştirakçilerin yüzde 27,4’lük diliminin gayrimenkule yatırım yapabileceği belirlenirken, yüzde 20,7’sinin ise yatırımda doları tercih ettiği tespit edildi. Bayan iştirakçiler yüzde 28,9’la, erkeklerden daha çok gayrimenkul yatırımını tercih ederken, erkeklerin ise yüzde 21,1’le en çok dolar yatırımını tercih ettiği tespit edildi.

65 yaş üzere gayrimenkul yatırımcısı

DHA’nın haberine nazaran, öte yandan gayrimenkul yatırımını genç kesim yüzde 30’luk oranla daha çok tercih ederken, gençleri 65 yaş ve üzeri kesim takip etti. Dolar yatırımını da yeniden 65 yaş üzeri, daha çok tercih eden kesim oldu. Anket sonuçlarına nazaran yatırım için en az tercih edilen yüzde 1’lik oranla borsa olurken, yüzde 1,9’luk oranla borsayı kripto para takip etti.