TL yıl başından beri paha kaybediyor: Dolar ne kadar oldu ? ( 5 Ağustos 2022)

Bugün yurtiçinde Hazine nakit istikrarı verisi ve 15.30’da ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Ayrıyeten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşme sonrası gelebilecek açıklamalar da izlenecek.

Merkez Bankası‘nın dün yayımladığı bilgilere nazaran döviz rezervi dün iki milyar doların biraz üzerinde artışla en son 2002 yılında gördüğü taban düzeylerden kısmen toparlandı. Buna karşın bankacıların hesaplamalarına nazaran temmuz ortasında eksi 55 milyar dolar olan swap hariç döviz rezervlerinde lakin sonlu toparlanma görüldü.

Turizm dönemindeki güçlü seyire ve yıl sonu turizm gayelerinin yükselmesine karşın güç ithalat faturası ve Euro/dolar paritesindeki düşüş kaynaklı yurtiçi döviz talebinin artacağı iddia ediliyor.

HÜKÜMETİN İHRACAT GELİRLERİNE DAYALI İKTİSAT SİYASETİNİ İŞLEVSİZ

Türkiye’nin cari açığının kapanmasında hayati ehemmiyete sahip ihracat gelirleri birinci yedi ayda yüzde 19 artış kaydederken, ithalat yüzde 41 artarak dış ticaret açığındaki artışı yüzde 143’e taşıdı. Global pazarlardaki gelişmelerle birlikte ihracatçı dallarda aşağı taraflı revize edilmeye başlanan yılsonu beklentileri hükümetin ihracat gelirlerine dayalı iktisat siyasetini fonksiyonsuz kılabilir.

Bu bağlamda yurtdışından Türkiye’ye döviz girişi yakından izleniyor. Yeniden dün yayımlanan datalara nazaran yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatı geçen hafta parite tesirinden arındırılmış olarak 2.1 milyar dolar artış kaydetti. Bir bankacı hükmî kişi mevduatındaki artışın Rusya’nın Akkuyu nükleer santralinin imali için temmuz ayının son günlerinde gerçekleştiği düşünülen Türkiye’ye para transferi ile ilgili olduğunu iddia ettiklerini belirtti.

PETROL FİYATLARI GLOBAL RESESYON KORKUSU

Dış piyasalara bakıldığında petrol fiyatları global resesyon korkusu ile Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana en düşük düzeylere indi.

Enflasyon nedeniyle global iktisadın yavaşlayacağı ve talebin daralacağı kaygılarının baskısı altında kalan petrolün fiyatlarının seyri Türkiye’nin tarihi düzeye yükselen güç ithalat faturası açısından yakından izleniyor.

Hisse senedi ve tahvil piyasalarında ise dünyanın en büyük iktisadının görünümüne dair ipuçları verecek ABD tarım dışı istihdam verisi bekleniyor. Uzmanlar tarım dışı istihdam artışının varsayımların ötesinde yavaşlaması halinde iktisadın yavaşladığı kaygılarıyla ABD Hazine tahvillerine olan talebin artacağını düşünüyorlar.

Hafta ortasında 18 düzeyine yükselerek 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören dolar/TL bu sabah 09.00’da 17.93/17.96 düzeyindeydi. Bu düzeye nazaran TL’nin dolar karşısında nisan başından beri paha kaybı yüzde 17.4, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 26.7 oldu.

Uluslararası piyasalardan borçlanma maliyetinin de bir göstergesi olan Türkiye’nin beş yıllık dış borcunu iflasa karşı sigortalamanin maliyeti (CDS) geçen hafta 880 baz puanın üzerine çıkarak tarihi tepeye yaklaşmasının akabinde Cuma gününden itibaren sert düşüşler kaydetti. CDS dün 33 baz puan daha gerileyerek 728/739 baz puandan kapanırken Cuma’dan bu yana 150 baz puan düşüş kaydetti.