‘Tam dövemedim, bir dahaki sefere inşallah’ demişti… Halil Sezai’ye makûs haber

İstanbul Tuzla’da komşusunu darbettiği gerekçesiyle mahpus cezasına çarptırılan müzikçi Halil Sezai hakkında, sahne aldığı yerde komşusuna yönelik söylediği kelamlar nedeniyle ‘alenen hakaret’ cürmünden 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası talebiyle iddianame düzenlendi.

Tuzla’da 15 Eylül 2020’de komşusu Hüseyin Meriç’i (68) darbettiği gerekçesiyle 1 yıl 11 ay 17 gün mahpusa çarptırılan ve 42 gün tutuklu kalan müzikçi Halil Sezai, sahne aldığı bir yerde “Kafam âlâ olduğu için gerekli halde tam dövemedim. Bir dahaki sefere inşallah. Hak etti. G…n tekiydi gerçekten” halinde kelamlar söylemişti.

Meriç’in şikayeti üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde tabiri alınan Sezai, “Kimseye yönelik hakaret ve tehditte bulunmadım. Konserde sohbet ediyordum” diyerek suçlamayı kabul etmemişti.

TARAFLAR UZLAŞMADI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Hazırlanan iddianamede, Halil Sezai’nin 18 Temmuz 2021’de verdiği konser sırasında darp olayıyla ilgili konuştuğu, bu esnada Hüseyin Meriç’i maksat alarak küfür ve hakaret içerikli kelamlar söylediği anlatıldı.

Halil Sezai’nin bu kelamları söylerken konser alanında alenen yayınlanmak üzere kamera çekimi yapıldığını bildiği ve ‘alenen hakaret’ cürmünü işlediği kaydedildi.

Hatanın uzlaştırma çerçevesinde kaldığı, taraflar ortasında uzlaşma sürecinin başlatıldığı lakin tarafların uzlaşamadıkları aktarıldı.

2 YIL 4 AY MAHPUS TALEBİ

İddianamede, Halil Sezai’nin darbettiği komşusu Hüseyin Meriç’e yönelik söylediği kelamlar nedeniyle ‘alenen hakaret’ cürmünden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi. ‘Tehdit’ kabahatinden yürütülen soruşturmada ise takipsizlik kararı verildi.

İddianame gönderildiği mahkemece kabul edilirse Sezai önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. (İHA)