Suudi Arabistan İsrail uçaklarına hava alanını açtı

Israel 24’ün haberine nazaran, Riyad idaresi, İsrailli hava yolu şirketleri El Al, Arkia, Israir şirketlerine hava alanını kullanması için müsaade verdi. Suudi Arabistan’ın hava alanını İsrail’e ulaşacak öteki hava yolu şirketlerine de açtığı bildirildi.

Haberde, bu gelişmenin akabinde İsrail’den Uzak Doğu’ya ve aksi istikamette yapılan uçuşların müddetlerinin kısalacağı paylaşıldı.

İlk kez bir İsrail uçağı Suudi Arabistan semalarında görüldü

Times of Israel gazetesi de İsrail’e yanlışsız hareket eden bir ticari uçağın, “bugün birinci sefer Suudi Arabistan hava alanını kullandığını” aktardı.

Hong Kong’dan havalanan Cathay Pacific Hava Yolu şirketine ilişkin uçağın Suudi Arabistan hava alanını kullanarak Tel Aviv’e geldiği kaydedildi.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Yönetimi, 15 Temmuz’da ülke havacılık kurallarına uygun tüm hava yolu şirketlerinin hava alanını kullanmasına müsaade vereceğini duyurmuştu.

arşiv

Bu kararın çabucak akabinde ABD Lideri Joe Biden da Filistin ve İsrail’deki temasları sonrasında Tel Aviv’deki Milletlerarası Ben Gurion Havalimanı’ndan başkanlık uçağıyla direkt Suudi Arabistan’ın Cidde kentine hareket etmişti.

Arabistan Körfezi’ndeki Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in tersine Suudi Arabistan, İsrail ile resmi diplomatik ilgi tesis etmeyi reddetmişti. Lakin İsrail basınında sıkça Tel Aviv idaresinin istihbari, askeri, ekonomik seviyede Suudi Arabistan ile temas kurduğuna ait savlar yer alıyor.