Sürpriz açıklama: Rusya’nın gayesi Türkiye’ye karşı kazanım elde etmek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Tahran’da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yle yapacağı görüşme öncesinde Suriye’de hareketlilik yaşanıyor.

ABD merkezli Al Monitor sitesi, Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonu gündemdeyken Türkiye dayanaklı Suriye Ulusal Ordusu (SMO) ile Rusya takviyeli Suriye güçleri ortasında İdlib’deki çatışmaların giderek şiddetlendiğini aktardı.

Suriye ve Rusya güçlerinin İdlib’te hava hücumlarını artırdığı, muhalif örgütlerin de Suriye hükümet güçlerini bombalı ataklarla gaye aldığı belirtildi.

“RUSYA, TÜRKİYE’NİN OPERASYONUNU ONAYLAMA KARŞILIĞINDA KAZANIM İSTİYOR”

Al Monitor’e konuşan SMO kumandanı Mustafa Bakur, Rusya’nın İdlib’deki hava taarruzlarını artırmasının Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonuyla irtibatlı olduğunu söyledi.

TSK’nın opearasyondan evvel, Rusya’nın bölgedeki istikrarları kendi lehine değiştirmeye çalıştığını belirten Bakur, “Şurası açık ki Rusya, Türkiye’nin Suriye operasyonuna yeşil ışık yakma karşılığında Türkiye’den kazanım elde etme peşinde. İran’ın da emsal bir yönelimi var. İki taraf da alanda baskı kurarak ve İdlib’de askeri hareketliliği artırarak ileti vermeye çalışıyor. Tansiyon gelecek haftalarda daha da yükselebilir” dedi.