Sağlık Bakanı’na Biontech sorusu: 50 bin doz aşıya ne oldu?

Türkiye’ye geçen hafta iki parti halinde gelen Pfizer-Biontech aşısı hakkında çelişkili açıklamaları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplandırması talebiyle yazılı soru önergesi sundu.

Aşı ile ilgili halka karşı şeffaf olunması gerektiğinin altını çizen Emir, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşısına ilişkin yaptığı açıklamada 24 Mart günü 700 bin doz aşının geldiğini, bundan bir gün önce de 750 bin doz aşının teslim alındığını açıklamıştır. Bakan Koca, bu açıklamadan üç gün sonra ise 27 Mart günü Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı’ya verdiği röportajda Biontech’ten kendisine ve Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir’e hitaben yazılmış bir belgeyi paylaşmıştır. Söz konusu belgede sevkiyatın ilk bölümü olan 700 bin dozluk partinin 24 Mart, ikinci 700 bin dozluk partinin ise 25 Mart’ta teslim edildiği ifade edilmiştir.” dedi.

“50 BİN DOZ KİMLER İÇİN KULLANILDI?”

Emir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biontech firmasına yazdırılan belgede belirtilen teslim tarihleri ile bakan tarafından açıklanan teslim tarihlerinin çelişkili olduğu görülmektedir. Teslim tarihlerinin yanı sıra açıklanan miktarlarda da çelişkiler bulunmaktadır. Bakan, ilk partide 750 bin doz aşının geldiğini belirtirken Biontech ise ilk partinin 700 bin doz olarak teslim edildiğini ifade etmiştir. İki açıklama arasında 50 bin doz fark bulunmaktadır ve bu 50 bin doz aşının kimler için kullanıldığının açıklanması gerekmektedir.”

EMİR: BAKANIN “AÇIKLAMAYACAĞIM” DEME HAKKI YOK

Sağlık Bakanı’nın çelişkili açıklamalarının aşıya karşı kuşkuları daha da artırdığının altını çizen Murat Emir, “Sağlık Bakanı, birbirinden çelişkili açıklamaları ile kuşkuları daha da artırmaktadır. Sağlık Bakanı, 83 milyonun sağlığından sorumludur ve ‘Artık gelen aşıları açıklamayacağım’ deme hakkı da bulunmamaktadır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir