Sabah uyandığınızda yapmanız gerekenler

OMUZ EGZERSİZİ

Paylaş

OMUZ EGZERSİZİ

Stres, kan dolaşımınızı etkileyerek boyun ve omuz kaslarımızda tutulmalara sebep oluyor. Omuzlarımızı çevirerek yapacağımız esneme hareketi o bölgedeki kan akışının hızlanmasına yardımcı oluyor. Önce omuzlarınızı beş defa arkaya, sonra beş kez de öne doğru dairesel hareketlerle çevirin.

SU İÇİN

Paylaş

SU İÇİN

Bu, kulağa çok basit ve önemsizmiş gibi gelebilir ancak sabah ilk iş olarak su içmenin tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli etkileri var. Sabah uyanır uyanmaz su içmek, sindirim kanalınızı, gün boyu gelecek besin maddelerinin emiliminin sağlanması için harekete geçiriyor. Baş ucunuzda bir bardak su bulundurarak uyanır uyanmaz su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

YOGA NEFESLERİ

Paylaş

YOGA NEFESLERİ

‘Pranayama’ denilen bir yoga nefes egzersizi, stresin azalmasına yardımcı oluyor. Bu egzersiz için çok az vakit ayırmanız yeterli… Nefes alırken dörde kadar sayın ve verirken de yine dört saniye sayarak nefes alışlarınızı, verişlerinizle eşleştirin. Nefesinizi derinleştirmeye ve rakamları çoğaltmaya çalışın.

ZİHNİMİZİ GÜÇLENDİRECEK BEYİN EGZERSİZLERİ

Paylaş

ZİHNİMİZİ GÜÇLENDİRECEK BEYİN EGZERSİZLERİ

Zihnimizi keskin ve berrak tutmak için günde birkaç dakikamızı alacak düzenli egzersizlerin önemi büyük. Üstelik eğlenceliler de çünkü çapraz bulmaca, sudoku veya satranç gibi oyunlara benziyor.

İSMİNİZİN HARFLERİYLE BAŞLAYAN İKİŞER KELİME SÖYLEYİN

Paylaş

İSMİNİZİN HARFLERİYLE BAŞLAYAN İKİŞER KELİME SÖYLEYİN

Eğer isminiz ‘Zeynep’ ise isminizi oluşturan kelimeler ilk harf olmak üzere 12 kelime bulacaksınız. Örneğin ilk harf için “zebra” ve “zar” diyeceksiniz. Sonra bunu geri kalan harfler için yapacaksınız. Seçtiğiniz kelimeleri yazın ve ne kadar uzun süre tekrardan kaçabileceğinize bakın. Kelime bulurken kategoriler de oluşturabilirsiniz. Örneğin bir gün yemek, bir gün şehir kategorisi gibi…

YILIN AYLARINI ALFABETİK OLARAK AKLINIZDAN SAYIN

Paylaş

YILIN AYLARINI ALFABETİK OLARAK AKLINIZDAN SAYIN

Bir yılda bulunan 12 ayı alfabetik sırayla saymaya çalışın. İhtiyacınız olursa ayları yazabilirsiniz ancak biraz zorluk katmak için kalem kullanmadan yapmaya çalışın.

HAFTANIN GÜNLERİNİ TERSTEN VE ALFABETİK OLARAK SAYIN

Paylaş

HAFTANIN GÜNLERİNİ TERSTEN VE ALFABETİK OLARAK SAYIN

İstediğiniz günden başlayarak günleri tersten sırayla sayın. Bunu başardıktan sonra günleri alfabetik sırayla saymayı deneyin.

YILIN AYLARINI TERSTEN ALFABETİK SIRAYLA SAYIN

Paylaş

YILIN AYLARINI TERSTEN ALFABETİK SIRAYLA SAYIN

Eğer son iki egzersiz size fazla kolay geldiyse ayları tersten ve alfabetik olarak saymaya çalışın. Yazmadan yapmayı başarırsanız ekstra puan!

DOĞUM TARİHİNİZİ TOPLAYIN

Zihninizi çalıştırmanın en güzel yollarından biri de harfleri rakamlarla değiştirmek. Doğum tarihinizdeki rakamları toplayıp sonra haneleri tekrar toplayıp toplam rakamı bulmak gibi basit matematik işlemleri yapın.

5 KIRMIZI, 5 MAVİ OBJE BULUN

Beyninizi tazelemenin kolay yollarından biri de bilgisayar ekranından bir süre uzaklaşıp etrafınıza odaklanmak.. İki dakika içinde etrafınızdan, cebinize sığabilecek beş kırmızı ve cebinize sığamayacak kadar büyük beş mavi obje bulmaya çalışın. Bu egzersizi farklı şekillerde deneyin.

uyanmak zihin sağlık