Prof. Dr. Yaman Akdeniz’den toplumsal medya düzenlemesi açıklaması

AKP ve MHP’nin 26 Mayıs’ta sunduğu, basın kartı verilmesi ve iptaline ait düzenlemelerin yanı sıra ‘halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ hatasının yaratıldığı 40 unsurluk Basın Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Kurulu’ndan geçti.

Konuyla ilgili toplumsal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, yasanın tabir ve basın özgürlüğünü amaç aldığını belirterek, AKP’nin toplumsal medya yasasını, 2023 seçimleri öncesi ‘korku iklimi yaratmak’ için silah olarak kullanacağını söyledi. 

Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Akdeniz, şu sözleri kullandı. 

1. Beklendiği üzere “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” hata teklifi dahil olmak üzere Basın, İnternet ve Elektronik Haberleşme kanunlarında yapılacak değişiklikleri içeren teklif Adalet Komitesinden da geçmiş. Mecliste de işi çabuk bitirirler.

2. Kamuoyundan uzun vakit sır üzere saklanan bu geniş kapsamlı teklif çok kısa müddette, çok yüzeysel ve cılız tartışmalar sonucunda kanunlaşacak. Zati önünüze bu türlü bir teklif konulduğu vakit süreç aşikâr, Meclisten bir anda geçecek, muhalefet ne dese bir şey değişmeyecek.

3. Maddeleşir yasalaşmaz bu değişiklikler AKP’nin 2023 Seçimleri öncesindeki en değerli silahlarından birine dönüşecek ve yeni değişiklikler “korku iklimini” oluşturacak. Bunu yazdığım için bile soruşturulabilirim artık. Bunu fark etmek için hukukçu olmaya da gerek yok.

4. “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” cürmü, siyasi nitelikli haber ve içerikleri gaye alacak, “endişe duyan” hassas vatandaşların cürüm duyuruları ile binlerce kişi soruşturulacak, bunlar “kamu barışını bozmaya elverişli” olmasa dahi, aylarca soruşturmalar devam edecek. 

5. “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” kabahatinden yüzlerce kişi yargılanacak. Yargılananlara “bu kadar da olmaz artık” reaksiyonu gösterenler de yargılanacak. Orta sıra “beraat kararı” çıkınca ve 5 sene sonra tahminen AYM bir ihlal kararı verdiğinde ise toplumsal medyadan sevineceğiz.

6. Arayan, soran çok oluyor, ayrıntıları tartışmanın ise bu kademede fazla bir manası yoktur. Ok yaydan çıkmıştır. Maksatta de tabir ve basın özgürlüğü vardır. 8 gündür gözaltında tutulan 16 Kürt gazeteci dün gece tutuklanmıştır. Durum bundan ibarettir. Asla sessiz kalmayacağız.