Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (14 Temmuz…

Neden sevgilim yok?

Paylaş

Neden sevgilim yok?

18 yaşındayım. 1.70 boyunda, 62 kilodayım. Yakışıklı sayılırım ama kız arkadaş bulamıyorum. Arkadaşlarım sevgililerini anlatınca da çok üzülüyorum. Ne olur bana bir yol gösterin.

CEVAP

Okurum, bana göre doğru adamsın. Doğruluğundan kız bulamıyorsun. Yalan söylemiyorsun, evlenme vaadinde bulunmuyorsun. Ama asıl eksik olan ne şiir biliyorsun ne de kızlarla arkadaşça, kardeşçe konuşmayı. Yani onları ürkütüyorsun. Erkek arkadaşınla arkadaş olur gibi kızlara nötr yaklaş. Ufak yardımlarda bulun, dertlerini paylaş. Gerisini zamana bırak. 6 ay sonra da kız arkadaşınla birlikte bana bir mail at.

Sertleşmedi

Paylaş

Sertleşmedi

22 yaşındayım. Kadınlara çok düşkünüm. Bir türlü kendime hakim olamıyorum. Askerde bile sürekli geneleve gidiyorum. En son bir kadına gittiğimde sertleşme olmadı ve ben erken boşaldım. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, bu konularda bir heyecan, iki tedirginlik ‘Acaba yine mi sertleşmeyecek’ korkusu etkili oluyor. Kuşkusuz genelev koşullarında da ruhsal doyum sağlanmıyor. Yani bir yemeği çok kötü bir ortamda yemek başka. Aynı yemeği daha estetik bir sunumla, gözü gönlü doyuran bir yerde yemek başka. Yani burada midenin kalleşliği söz konusu değil. Hiçbir şeyin yok, tedirgin olma.

Beni terk etti

Paylaş

Beni terk etti

10 gün önce erkek arkadaşımla ilişkiye girdik. Benden kan gelmedi. Sevgilim “Seni doktora götüreceğim” diyor. Gidersem bakire çıkar mıyım? Daha önce kimseyle ilişkiye girmedim. Erkek arkadaşım beni terk etti. Ne olur bana yol gösterin.

CEVAP

Sevgili okurum, kızlığın bozulmadı. Esnek olduğu için kan gelmedi. Doktora gittiğin zaman o da aynen bunları söyleyecek. Ancak erkek arkadaşını inandırmak için belge sunar gibi bir uzmandan rapor almak bana hiç hoş gelmedi. Onur kırıcı. Hayat senin, karar senin.

Vazgeçmek istemiyorum

Paylaş

Vazgeçmek istemiyorum

Sevgilimin daha önce bir ilişkisi olmuş. Yakında evleneceğiz. Bu konuyu öğrendiğimden beri ona eskisi gibi bakamıyorum. Ondan da vazgeçmek istemiyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum.

CEVAP

Değerli okurum, tabii ki vazgeçmeyeceksin. Sana yönelik yanlış yapılmamış. Geçmişte ilişkileri olanların ya da olmayanların oranlarını bilemeyiz. Önemli olan senin ruhun, senin yüreğin, onun ruhu ve yüreği. Aşk istasyonunda buluşmuşlarsa bunun kıymetini bilin, değerlendirin. İnce hesaplar bazen yanlış sonuçlar verir. Hiç kimseyle ilişkisi olmadığını düşündüğün birisi de gizli birkaç kişiyle ilişki yaşamış olabilir. Bunu nereden bileceksin? Bu nedenle kuşkulara değil, duygulara önem vermek mutluluğun anahtarıdır.

Ayrılıyorum

Paylaş

Ayrılıyorum

22 yaşındayım, 2 haftada bir kız değiştiriyorum. İlişkiye giriyorum ama ilişkiden sonra midem bulanıyor, ayrılıyorum. Sürekli kız arıyorum. Ne kadar güzel olsa da her şey ilişkiye girinceye kadar sürüyor. Bana yardım edin.

CEVAP

Okurum, kimi her yıl arabasını değiştirir, kimi koltuk takımlarını. Peki neden böyle yaparlar? Çünkü onlar yaşamın havasına yani karizmasına taparlar, para şımarığıdırlar. Yahu sen bu kadar vicdanı kara biri misin? Zavallı kızlarımız. Sen kızlarla yap boz oynuyorsun, gönüllerini çalıp kaçıyorsun. Nasıl yardım edeyim? Tek kelime ile ‘Yapma oğlum’ diyeyim. Önce ben rahat edeyim sonra sana şifalar dileyeyim.

Çok sıkıldım

Paylaş

Çok sıkıldım

Mastürbasyondan sıkıldım, bıktım. Menim de azaldı. Bir yanım geneleve gitmek istiyor, bir yanım istemiyor. Şeytan öyle bir dürtüyor ki, “Bir kereden bir şey olmaz, ben seni kurtarırım” diyor.

CEVAP

Okurum, şu şeytanın bacağını kır iyice. Söyle ona dürtüp durmasın seni. Halk arasında ‘Şeytanın bacağını kırdık’ deyince ilk defa o işi yapma anlamına gelir. Oysa ben genelev önerisinde bulunmuyorum. Biraz romantik takıl. Sabırlı ol.

Eğrilik düzelir mi?

Paylaş

Eğrilik düzelir mi?

Penisimdeki eğrilik ilişkiye girmeye engel olmuyor ama kendimi rahatsız hissediyorum. Partnerimin cinsel organımla alay etmesinden korkuyorum. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı?

CEVAP

Değerli okurum, bu konuda uzman ürolog doktorlar var. Birkaç gün hastanede yatman yeterli. Ama düzeltmeye ihtiyaç var mı, yok mu ona hekim karar versin. Hafif eğriliklere ameliyat gerekmiyor.

Başaramadık

Paylaş

Başaramadık

24 yaşındayım. Nişanlımla birçok kez ilişkiye girmek istedik. Ama bir türlü başarılı olamadık. Bütün uğraşlarımıza rağmen penis vajinaya girmedi. Acaba bu bir sorun mu? Ne olur bize yardımcı olun.

CEVAP

Okurum, tabii ki sorun var. Sorunun da adı; vajinismus. Hiç üzülme, kesin tedavisi var.

Düzelir mi?

Paylaş

Düzelir mi?

18 yaşındayım, penisimin kısa olduğunu düşünüyorum; 9 santim. Sizce düzelir mi?

CEVAP

Oğlum, ereksiyon hali mi 9 santim? Onu anlayamadım, yeniden yaz.

Kan ne zaman gelir?

Paylaş

Kan ne zaman gelir?

21 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla defalarca ilişkiye girdim, kan gelmedi. Böyle bir şey neden oluyor? Zarımın esnek olduğunu söylediler. Ne zaman kan gelir?

CEVAP

Esnek güzel yavrum, esnek. Artık kan gelmeyecek gibi. Ama bir gün geliverirse bu defa da nereden geldiğini sorma. Zar bu kendi bildiğini okuyor, bize de sormuyor.

BÖYLE SORU YOK!

Paylaş

BÖYLE SORU YOK!

Bayılmışım

32 yaşındayım. Hiç ilişkim olmadı. Arkadaşlar bir hayat kadını buldu. Ancak kadın cinsel organıma dokunur dokunmaz bayılmışım. Acaba bu hep böyle mi olacak?

CEVAP

Okurum, bu işler için çok geç kalmışsın. Bayılmayı sığınak mı belledin yoksa çok mu terledin? 15 yaşından sonra kendi kendinle yaşadın. Organı yuvasından çıkmaya alıştıramadın. Dişilerle, kısraklarla tanıştıramadın. Kendi başına çorap ördün, bunca yıl sonra bana döndün. İnsanlar bu durumlarda bayılabilir. Heyecan beyine vurur, kan beyinde döner durur. Sinir sistemi yorulur ve bizimki de kendini yerde bulur. Merak edecek bir şey yok. Seni bir hayat kadınıyla değil, beğendiğin partner ya da eşinle bir odaya kapatmalı. Ne olacağına işte o zaman bakmalı. Bana göre her şey yolunda gidecek.

GÜNÜN SORULARI

Paylaş

GÜNÜN SORULARI

Kıza doyamıyorum

18 yaşındayım. Kız arkadaşımla öpüşüyoruz, çırılçıplak sevişiyoruz. Ateşim sönmüyor. Tek yolu ilişkiye girmek diyorum ama o “Evlenmeden yaparsak pişman olurum” diyor. Ona doymanın bir yolu var mı?

CEVAP

Vallahi ağzım açık kaldı. Doyumsuz çocuğum, sana teşhis koyarım ama olmaz. Öpüşüyorsunuz bir de çırılçıplak sevişiyorsunuz. Ya siz kimi kandırıyorsunuz? 18 yaşında evlenilmez. Evlenilirse bu yolun sonu bilinmez. Evlenmeyecekseniz, ki bu yolun sonu genellikle böyle biter. Biri size “yeter” der. Burada kanan kim, kandıran kim? Bu aşamada kalınsa neyse, uzamaz hesabınız. Ama ya duramazsanız? Şimdi ben soruyorum, siz ne yaparsınız?

Paylaş

İlişkiden soğur muyum?

18 yaşında, aslan gibi bir gencim. Kız arkadaşımla telefonda fantezi yapıyoruz. Sevgilim çok doyumsuz. Bir gün gerçekten seks yapmak istiyor. Ama ben mahcup olmaktan ve ilişkiden soğumaktan korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, tabii ki suç sende. Kızı azdır, azdırabildiğin kadar. Şehvet kuyusunu kazdır, kazdırabildiğin kadar. Sonra kuyunun başına geç, kıza oradan trip yap, oldu mu ya? Bu yolu sen yarattın. Merak ediyorum, bu maili bana neden attın? Aslanım, dur, hemen frene basmayı öğren. Öyle hissediyorum ki arkasından gelecek üzüntü ve yas.

GÜNÜN SÖZÜ

Vicdanın iki rengi vardır. Ak ve kara. Ama insanların çoğunda gri renk hakimdir. H.D.

cinselik cinsel sağlık haydar dümen