Polisin ‘Boğaziçi’ şiddeti: 35 öğrenci işkence edilerek gözaltına alındı

Polisin ‘Boğaziçi’ şiddeti: 35 öğrenci işkence edilerek gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gözaltına alınan öğrenciler için Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis saldırdı, 35 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

‘İNSANLIK ONURU İŞKENCEYİ YENECEK’ 

Boğaziçi Dayanışma’dan yapılan açıklamada, “Dün Boğaziçi Üniversitesi’nden gözaltına alınan 24 arkadaşımızı geri almak için geldiğimiz Çağlayan Adliyesi’nde polis saldırısıyla gözaltına alındık!” açıklaması yapıldı.

Daha sonraki açıklamada ise, “Çağlayan Adliyesi önünde polis saldırısına uğrayan arkadaşlarımız gözaltı aracında polis işkencesine maruz bırakılıyor: İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” denildi.

NE OLMUŞTU? 

Boğaziçi Üniversitesi’nde hakkında soruşturma açılan bir kadın öğrenciye destek vermek için bir araya gelen öğrencilerden bazıları gözaltına alınmıştı. Güney kampüste toplanarak yürümeye başlayan ve kuzey kampüse gitmek isteyen öğrencilerin LGBTİ bayrakları taşımasına polis izin vermemişti.

Yaşanan tartışmanın ardından dört öğrenci gözaltına alınmıştı. Bu öğrencilerin bırakılmasını isteyerek kuzey kampüs önünde toplanan öğrencilere ise polisin müdahale edeceği anonsu yapılmış, toplam gözaltı sayısının daha sonra 24’e yükselmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir