Öksürüğe uygun gelen 7 teklif

Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ayhan Bedel, öksürük hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Öksürüğün çoğunlukla üst ve alt teneffüs yollarının toz, alerji, balgam ya da mikroplara karşı verdiği bir reaksiyon olduğunu belirten Kıymet, bedenin bu reaksiyon sayesinde ziyanlı olabilecek etkenleri atmaya ya da engellemeye çalıştığını kaydetti. Bedel, öksürüğün başta üst ve alt teneffüs yolları olmak üzere dış kulak yolu, kulak zarı, kalp zarı, mide, sinüsler, yutak sorunlarında de oluşabileceğine işaret ederek, en sık görülen sebepleri şu formda sıraladı:

“Üst ve alt teneffüs yolu enfeksiyonları (sinüzit, bronşit, zatürre vb), sigara içilmesi, geniz akıntısı, alerji, kirli hava, birtakım ilaçların kullanımı, reflü hastalığı.”

“3 HAFTADAN UZUN SÜREN ÖKSÜRÜKLERDE UZMANA BAŞVURUN”

Uzm. Dr. Bedel, öksürüğün mühletinin değerine vurgu yaparak, “Öksürükler; öksürme sonrası mukus geliyorsa balgamlı, gelmiyorsa kuru öksürük olarak ikiye ayrılır. Ayrıyeten öksürüğünde mühleti değerlidir. Bu duruma nazaran de 3 haftadan daha kısa süren öksürükler akut, daha uzun süren öksürükler ise kronik öksürük olarak tanımlanır. Kuru öksürüklerde daha fazla vakit kaybetmeden sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır. Akut öksürüklerde ise öksürüğün sıklığı ve şiddeti giderek artıyorsa, öksürükle gelen mukus sarı-yeşil renkte ve/veya kanlı ise, beraberinde yüksek ateş, çok halsizlik, nefes darlığı, hırıltılı teneffüs, ses kısıklığı varsa, kişinin hayat kalitesini bozuyorsa yani öksürükten artık uyuyamıyor, beslenemiyor yahut konuşamıyorsa derhal bir uzman yardımı alınmalıdır” tabirlerine yer verdi.

“YAŞLILARDA KABURGA KIRIKLARINA NEDEN OLABİLİR”

Öksürüğün baş ağrısı ya da mide bulantısı yapabileceği üzere, geceleri ortaya çıktığında uykusuzluğa yol açabileceğine işaret eden Bedel, “Fazla öksürüğü olanlarda göğüs ağrısı gelişebilir. Daima öksürüğe bağlı öfke ya da depresyon ortaya çıkabilir. Asosyalliğe neden olabilir. Günlük hayatta yaptığımız yeme içme üzere sıradan şeyleri zorlaştırabilir. Bilhassa yaşlı hastalarda kaburga kırıklarına, idrar kaçırmaya ve bayılmaya neden olabilir. Günlük ömürde gereksinim duyulan enerjiyi azaltabilir. Geçmeyen öksürük kelam konusu olduğunda kulak burun boğaz hastalıkları ve göğüs hastalıkları kısmına başvurulmalıdır” diye konuştu.

“BU TEKLİFLER ÖKSÜRÜĞE GÜZEL GELİYOR”

Öksürüğe âlâ gelen uygulamalar konusunda tavsiyeler veren Kıymet, “Öksürüğe yol açan sebebin bulunup ortadan kaldırılması değerlidir. Ancak doktora gidene kadar kendimizin uygulayabileceği şeylerden kimileri şunlardır; bulunulan ortamda öksürüğe neden olabilecek rastgele bir etken varsa (sigara dumanı, alerjen, oda spreyi, parfüm vs) bunlardan uzaklaşmak gerekir. Boğazdan kaynaklanan öksürüklerde bilhassa kuru olanlarda pastil, gargara kullanılabilir. Duş alınabilir. Bir kaba konan sıcak suyun buharı solunabilir. Böylelikle boğaz ağrısı ve öksürük azaltılabilir. Soğuk içecek ve besinlerden kaçınmak gerekir. Bol sıvı tüketilmelidir. Adaçayı, ıhlamur, ekinezya, ayva, bal, ıhlamur karışımları zencefil, bal, karanfil karışımları, yeşil çay tüketilebilir” dedi.

“GEÇMİYOR VE İLERLİYORSA HASTANEYE BAŞVURMAK GEREKİR”

Uzm. Dr. Paha, meskende yapılan bu uygulamaların öksürüğü geçirmemesi ya da ilerlemesi durumunda ise yapılması gerekenleri şu sözlerle anlattı:

“Öksürüğün yanında çıkan balgamda kan varsa, hırıltılı teneffüs oluyorsa, ateş yüksekse, bilhassa çocuklarda morarma görülüyorsa, hasta beslenemiyorsa hastaneye başvurulması gereklidir. Muayene ve tetkikler sonucunda sebep bulunarak tedavi başlanır. Şayet teneffüs yetmezliği varsa bilhassa beslenemeyen, yüksek ateşli çocukların hastaneye yatırılarak tedavisi yapılmalıdır. Hayat kalitesini, yemek yemesini, konuşmasını, uyumasını bozan durumlarda erişkinlere öksürük kesici ilaç verilebilir. Fakat balgamlı öksürüklerde öksürük kesici ilaç verilmesi sakıncalıdır. Bu hastalarda balgamı yumuşatan ve böylelikle kolay atılmasını sağlayan ilaçlar tercih edilir.”