Nijer cuntası, müdahaleye karşı hava sahasını kapattı

Nijer’de 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u alıkoyup askeri darbe yapan cunta, ikinci bir emre kadar hava sahasını kapattığını duyurdu.

Darbecilerin Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) ismini verdiği cuntanın sözcüsü Albay Amadou Abdramane okuduğu bildiride, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) askeri müdahale ihtimaline karşı Nijer hava sahasının ikinci bir emre kadar kapatıldığını açıkladı.

Abdramane herhangi bir ihlale anında ve güçlü cevap verileceğini belirterek “Yabancı bir ülke ECOWAS işbirliğiyle ülkemize saldırı hazırlığında.” ifadesini kullandı

ECOWAS’ın askeri müdahale hazırlığı kapsamında 2 Orta Afrika ülkesinde asker konuşlandırdığını vurgulayan Abdramane, müdahil olan her ülkenin işbirlikçi olarak değerlendirileceğini dile getirdi. Abdramane, Nijerli gençleri ülkelerini savunmaya davet etti.

7 GÜNLÜK SÜRE DOLUYOR

ECOWAS’ın 30 Temmuz’da askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un serbest kalması ve yeniden görevine dönmesi için verdiği 7 günlük süre, yerel saat ile 00.00’dan önce dolacak.

ECOWAS, bu sürede taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini duyurmuştu.

Askeri müdahale ihtimali, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekmişti.

Yönetimde askerlerin olduğu Burkina Faso ve Mali, yayımladıkları ortak bildiride, Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda ECOWAS’ı uyarmış, Gine de cuntaya destek açıklamasında bulunmuştu.

Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya ise üyesi oldukları ECOWAS’ın askeri müdahalesini destekleyeceklerini açıklamıştı.

ECOWAS üyesi olmayan bölge ülkeleri Cezayir, Libya, Çad ve Moritanya da ECOWAS’ın askeri operasyonunu desteklemediklerini duyurmuştu.

NİJERYA SINIRLARI KAPATTI

Nijerya ise Nijer ile tüm sınırlarını kapattığını duyurdu. Nijerya Gümrük Servisi (NCS) Genel Kontrolör Vekili Bashir Adewale, Nijerya’nın Nijer’deki darbe ve gelişen olaylar nedeniyle bu ülkeyle tüm sınırlarını kapattığını belirtti.

Adewale, bu kararın Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) bir sonraki duyuruya kadar kargo hareketinin askıya alınması yönündeki direktifiyle uyumlu olduğunu söyledi.

NCS’nin sınır topluluklarını tam uyum sağlamaları için duyarlı hale getireceğinin altını çizen Adewale, kararın iki ülke arasındaki barış ve istikrar adına da alındığını sözlerini ekledi.

Nijerya Devlet Başkanı ve aynı zamanda Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Başkanı olan Bola Ahmed Tinubu, ECOWAS sınırlarının Nijer’e kapatılmasını emretmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx