Mutasyonlu vaka alarmı: Veriler gizleniyor eğitimciler panikte

Mutasyonlu vaka alarmı: Veriler gizleniyor eğitimciler panikte

Aşı olamayan öğretmenler, artan koronavirüs vakaları sonrası tedirgin yaşıyor. Vaka görülen okulların açıklanmasını talep eden öğretmenler, bir an önce aşılanmak istiyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI, AŞI YOK

Okullarda yüz yüze eğitime başlanmasına karşın il ve ilçelerdeki öğretmenlere hâlâ aşı randevusu bile çıkmaması, eğitim emekçilerinin tepkisine neden oluyor. Bazı okullarda birden fazla öğretmenin Kovid-19’a yakalanması nedeniyle öğrencilere “okula gelmeyin” çağrısı yapılıyor, sınıflar karantinaya alınıyor. Köy öğretmenlerine yönelik başlayan aşılamada ise ilk doz tamamlanmadı. Öğretmenler, Sağlık Bakanlığı’ndan aşı takvimini açıklamasını bekliyor.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER RİSK ALTINDA

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’a konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, aşı uygulamasının sadece köy okullarında görevli öğretmenlere yönelik sürdürüldüğüne dikkat çekerek, “Şu ana kadar aşı yapılan Milli Eğitim Bakanlığı personeli sayısı 100 bine ancak ulaşmış durumunda. Okullarda yüz yüze eğitimin başladığı şu günlerde aşı yapılmadığı için 18 milyon öğrencimiz ve 1 milyonu geçen eğitim çalışanımız büyük risk altındadır. Yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa bakanlığın aşılama takvimini planlayamamış olması sebep olacak” dedi.

OKULLARDAKİ VAKA SAYISI AÇIKLANSIN

Konuyla ilgili yapılan Eğitim Sen’in açıklamasında ise “Henüz il ve ilçe merkezlerinde aşılanma başlamadığı gibi köy okullarında görev yapan eğitim emekçilerinin aşılanması da tamamlanmamıştır. Bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaöğretimde bile okullar açılmış ve tüm kademelerinde yüz yüze sınav ısrarı devam etmektedir. İl ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerinin paylaşılmasını talep ediyoruz” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir