Minerallerin Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

Mineraller, yapıları itibariyle insan vücudunda birçok görevi bulunan ve metabolik faaliyetlerin aksamadan devam etmesini sağlayan önemli olgular arasında yer almaktadır. Birçok besin aracılığı ile temin ettiğimiz minerallerin vücudumuza çeşitli yararları bulunmaktadır. Çok sayıda mineral olduğundan dolayı sizlere mineralleri hakkında maddeler halinde bilgi vermeye çalışcağız.

Minerallerin Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

Kalsiyum: Ca simgesi ile gösterilen kalsiyum kas kasılmalarının gerçekleşmesini sağlar. Kanın pıhtılaşmasını sağladığı gibi kemiklerin ve dişlerin de gelişmesine yardımcı olmaktadır. Vücudumuzdaki en büyük yararı ise enzim aktivasyonunu sağlamasıdır.

Demir: Fe simgesi ile gösterilen demir hemoglobinin yapısına katılmasıyla bilinmektedir. Ayrıca bazı enzimlerin yapısına katılarak enzimlerin düzenli bir şekilde üretilmesine katkı sağlar.

İyot: I sembolü ile gösterilen iyot Tiroit hormonuna katılır ve tiroidin düzgün bir şekilde çalışmasına vesile olur.

Fluor: F simgesi ile gösterilen bu mineral dişlerin çürümesine engel olduğu gibi kemiklerin direncini arttırarak kırılmaların oluşmasını engeller.

Fosfor: P simgesi ile gösterilen fosfor dişlerin ve kemiklerin gelişmesini sağlar. Ayrıca DNA ve RNA’nın yapısına katılan fosfor vücutta asit baz dengesini sağlamaktadır.

Sodyum: Na simgesi ile gösterilen sodyum kas ve sinirlerin etkin bir şekilde faaliyet göstermesini ve asit baz dengesini korunmasını sağlar.

Potasyum: K simgesi ile gösterilen potasyum Kas ve sinir sistemine dahil olup bu sistemin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur Ayrıca asit baz dengesini dengelemeye yardımcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Magnezyum: Birçoğumuzun en çok bildiği minerallerden birisi olan magnezyum Mg simgesi ile ifade ediliyor. Koenzim olarak görev alan magnezyum klorofilin yapısına dahil olmaktadır.

Çinko: Vücutta yer alan tüm enzimlerin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan çinko Zn simgesi ile ifade ediliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan çinko ayrıca yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesini de sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir