Macaristan sokağa döküldü

Binlerce gösterici, önceki gün şehrin merkezindeki ana caddeleri ve bazı köprüleri trafiğe kapattı. Ardından göstericiler akşam saatlerinde Başbakanlık Konutu’na yürüdü. Başbakanlık sıkı polis kordonuyla korundu. Polis dün sabaha karşı bazı göstericileri gözaltına aldı ve yollar trafiğe açtı.

ENERJİDE ‘ACİL DURUM’

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas ise ülkenin enerji sektöründe ‘acil durum’ ilan edildiğini duyurdu. “Ukrayna’da uzayan savaş ve (Rusya’ya karşı) AB’nin yaptırımları nedeniyle Avrupa’da enerji fiyatları fırladı” diyen Gulyas, “Avrupa’nın sonbahar-kış sezonu için büyük olasılıkla yeterli gaza sahip olmayacağı açıkça ortaya çıktı” dedi. Macar ailelere ve ülke ekonomisine enerji sağlamak için Macar hükümetinin enerji sektöründe ‘acil durum’ ilan ettiğini belirten Gulyas, gelecek ay 7 maddelik eylem planının yürürlüğe gireceğini açıkladı.

7 MADDELİK EYLEM PLANI

Hükümetin hazırladığı 7 maddelik eylem planı içerisinde, yıllık doğalgaz üretiminin 1.5 milyar metreküpten 2 milyar metreküpe çıkarılması, kömür madenciliğinin genişletilmesi, şu anda çalışmayan linyit yakıtlı elektrik santralının tekrar faaliyete alınması, enerji ihracatının yasaklanması ve Macaristan’ın tek nükleer santralı olan Paks Nükleer Santralı’nın hizmet süresinin uzatılması gibi önlemler yer alıyor.