Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü: PKK'lılar Elçi’ye ateş etmedi

Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü: PKK’lılar Elçi’ye ateş etmedi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin açılan davanın 3 Mart’ta görülecek ikinci duruşması öncesi, olaya ilişkin rapor hazırlayan Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture sosyal medyadan kritik bir paylaşım yaptı.

Diyarbakır Barosu’nun talebi üzerine Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture olaya ilişkin rapor hazırlamıştı.

Raporda, Elçi’nin öldürüldüğü esnada ateş açan polislerin atış yönü ve sayısı ile Elçi’nin yere düştüğü ana dair yapılan incelemeler sonucunda fail olarak tespit edilen üç polisten birini ‘kesin fail’ olduğuna işaret edilmişti.

Rapor baro tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmuştu. Dört yıl süren soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede ise, tutuksuz yargılanan polis memurları M.S., F.T. ile S.T. ile birlikte PKK’li Uğur Yakışır firari sanık olarak yer almıştı. 

Polis memurlarına “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 2 yıldan 6 yıla kadar hapis isteminde bulunan Başsavcılık, Elçi’yi “olası kastla öldürmek”ten suçladığı PKK’lı Uğur Yakışır’a yine “2 polisi öldürmek, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak”, polis memuru S.T.’yi “öldürmeye teşebbüsten” ve “izinsiz silah bulundurmak”tan toplamda 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapsi isteminde bulundu.

‘İDDİANAMEDE BİR SORUN VAR’

Forensic Architecture, hazırlanan bu iddianame ile PKK’lı Yakışır’ın cinayet faili olarak gösterildiği davanın 3 Mart’ta görülecek ikinci duruşması öncesinde sosyal medya hesabından Türkçe paylaşımda bulundu.
 

#TahirElçi davasının ikinci duruşması 3 Mart’ta görülecek. Fakat iddianamede bir sorun var. Saptadığımız polis memurlarının yanı sıra PKK üyelerinden biri de Elçi’nin katil sanığı olarak gösteriliyor. Oysa bulgularımız PKK üyelerinin Elçi’ye ateş etmediğini açıkça göstermişti. pic.twitter.com/EoqxVEVdWG

— Forensic Architecture (@ForensicArchi) February 25, 2021  
Tahir Elçi cinayetine ilişkin hazırlanan raporun kısa bir videosunun da eklendiği paylaşımda “Tahir Elçi davasının ikinci duruşması 3 Mart’ta görülecek. Fakat iddianamede bir sorun var. Saptadığımız polis memurlarının yanı sıra PKK üyelerinden biri de Elçi’nin katil sanığı olarak gösteriliyor. Oysa bulgularımız PKK üyelerinin Elçi’ye ateş etmediğini açıkça göstermişti” denildi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir