Kumbaroğlu eski projeleri 'Boğaziçi artık bilim üretiyor' diye sundu

Kumbaroğlu eski projeleri ‘Boğaziçi artık bilim üretiyor’ diye sundu

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu’nun bulduğu üç rektör yardımcısından biri olan Gürkan Kumbaroğlu, 2017 – 2020 arasında başlatılan projelerden bahsedilen ancak ‘Boğaziçi artık bilim üretiyor’ başlığıyla yapılan haberleri paylaştı. 

Kocaeli’nde yayın yapan Marmara adlı yerel gazete ve Yeni Akit gazetesi, Anadolu Ajansı’nın ‘Boğaziçi Üniversitesi AB destekli projelerine yenilerini eklemeyi hedefliyor’ başlıklı haberi ile Kumburoğlu’nun açıklamalarını ‘Boğaziçi artık bilim üretiyor’ başlığıyla haber yaptı. Kumbaroğlu bu haberi alıntılayarak 27 Mart’ta Twitter hesabından “Artık #bilim @UniBogazici etiketleriyle paylaştı. Kumbaroğlu haberi hesabında sabitledi.

pic.twitter.com/07QvkOeSPO

— Gürkan Kumbaroğlu (@GKumbaroglu) March 27, 2021

 

Artık #bilim @UniBogazici pic.twitter.com/R3xEu800wm

— Gürkan Kumbaroğlu (@GKumbaroglu) April 1, 2021
‘ARTIK’ İFADESİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Haberde, Kasım 2017 yılında kabul edilen, 23 Ocak 2018 tarihinde, Ankara’da zamanın T.C. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Dr. Faruk Özlü ve zamanın AB Türkiye Büyükelçisi Christian Berger himayelerinde gerçekleştirilen imza töreninde, proje sahibi kuruluşlar olarak Boğaziçi Üniversitesi ve BÜN Teknopark’ı tarafından protokolleri imzalanan, birer rekabetçi sektörler projesi olan Yaşam Bilimleri KOBİ’lerinin Küresel Rekabetçiliğini Arttırmaya Yönelik Ar-Ge Destek Laboratuvarları projesi ile Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti (INDEPENDENT) projelerinden bahsediliyor.

Haberde geçen projelerin 2020 yılında veya daha önce başlayan ve 2020 yılında yürütülen araştırma projeleri olduğunu belirten Boğaziçililer rektör yardımcısı Kumbaroğlu’na “Boğaziçi Üniversitesi’nin araştırma odaklı bir üniversite olarak yıllardır sürdürdüğü araştırmalar ve bilimsel çalışmalar yok sayılmıştır. Yeni Akit haberinde ve Kumbaroğlu’nun paylaşımında yer alan “artık” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Açıkça karalama amacı güden, kamuoyunda üniversiteye dair yanlış bir algı yaratmayı amaçlayan Yeni Akit haberinin atanmış rektör Melih Bulu’nun yardımcısı tarafından paylaşılmış olması Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğretim üyeleri tarafından tepkiyle karşılanmış, rektörlük kurulunun niyetinin bir kez daha sorgulanmasına yol açmıştır” diyerek tepki gösterdi.