Kulis: Akşener, Demirtaş’ın ‘üçüncü ittifak’ önerisine müsaade etmez

Kulis: Akşener, Demirtaş’ın ‘üçüncü ittifak’ önerisine müsaade etmez

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa için bazı muhalif partilerle el altından gayri resmi şekilde pazarlık yaptığını iddia ederken, “Eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına engel olmaya devam edecekse HDP öncülüğünde 3’üncü bir ittifak kurulabilir.” önerisinde bulunmuştu.

Adını açıklamak istemeyen İyi Parti yönetiminden bir isim ise, “Kürt seçmen için bir alternatif oluşturmaya çalışıyor. Yoksa HDP ile asla bir siyasi beraberlik zeminini hoş görmez, müsaade etmez, ederse tutunamayacağını bilir genel başkan” diye konuştu.

Demirtaş’ın ifadesinin İyi Parti kulislerinde nasıl karşılandığını yazan Yenişafak yazarı Mehmet Acet, ismini açıklamayan yöneticisine, “Demirtaş’ın son sözleri, HDP ile ittifak senaryoları, parti içinde nasıl bir atmosferde karşılandı?” diye sordu.

Acet, sorusuna şöyle cevap aldı: “Genel başkan, Ak Parti ile HDP’nin bloklaştırdığı alanda, üçüncü yolu bulmaya çalışıyor. Tahammül göstermesinin sebebi bu. Kürt seçmen için bir alternatif oluşturmaya çalışıyor. Yoksa HDP ile asla bir siyasi beraberlik zeminini hoş görmez, müsaade etmez, ederse tutunamayacağını bilir genel başkan.”

“OY TERCİHİ CHP YERİNE, İYİ PARTİ”

“İyi Parti’nin HDP ile yan yana görüntü verme zorluğu, salt yönetim kararına bağlı bir durum değil. Yaslandığı, oy aldığı kitlede yaygın bir HDP alerjisi var.” değerlendirmesinde bulunan Acet ise şu ifadeleri kullandı: “Hatta CHP’nin HDP ile yakınlığından rahatsız olan önemli bir kesim, oy tercihini İyi Parti olarak değiştirmiş durumda. Böyle bir ortamda, hele hele Demirtaş’ın ağır laflarının üstüne, bu düğümü çözmek daha da zorlaşabilir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir