Küçük ve Büyük Kan Dolaşımı Nedir

İnsan bedeninde husule gelen kan dolaşımı küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı olmak suretiyle 2 bölümde ele alınmaktadır. Küçük kan dolaşımı kirli hale gelen kanın temizlendiği kan dolaşım sistemidir. Büyük kan dolaşımı ise temizlenen kanın bütün bedene gönderildiği ve kirlenen kanın yeniden temizlenmek suretiyle kalbe getirilmiş olduğu sistemdir. Bu sayfamızda sizlere kısaca küçük ve büyük kan dolaşımı nelerdir ile alakalı bilgi vermeye çalışacağız.

Küçük ve Büyük Kan Dolaşımı Nedir

Küçük Kan Dolaşımı: Metabolik faaliyetler sonucunda kirlenen kan ilgili dolaşım sisteminde çeşitli işlemlerden geçtikten sonra temiz hale getirilmektedir. Küçük kan dolaşımı kalbin sağ karıncığında başlar ve kalbin sol kulakçığında sona erer. Kirlenen kan atardamarlar vasıtasıyla akciğerlere ulaştırılır ve alakalı pis kan akciğerlerde temizlenir. Daha sonrasında temiz hale getirilen kan toplardamarlar vasıtasıyla kalbe geri aktarılır. Bu sistem küçük kan dolaşımı olarak isimlendirilmektedir.

Büyük Kan Dolaşımı: Temiz hale getirilen kanın bedene pompalandığı ve pis kanın kalbe getirilmiş olduğu dolaşım sistemine büyük kan dolaşımı denilmektedir. Bu sistem sol karıncıkta başlar ve sağ kulakçıkta sona erer.

Sol karıncıktaki oksijenden açısından varlıklı kan aort atardamarı ve öteki atardamarlar ile vücut içerisinde yer alan ve temiz kana gereksinim duyan dokulara gönderilir. Kılcal damarlara gelen kan oksijenini bırakır ve karbondioksit alır. Pis kan toplardamarlar ile kalbe ulaşır. Bu sayede sistem tamamlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir