KKTC’de Arıklı’nın cinsiyetçi yorumuna reaksiyon: Faşistler birebir vakitte cinsiyetçi maçolardır

LEFKOŞA – Kıbrıs’ın kuzeyinde geçtiğimiz devirde tartışmalı çıkışları ile gündeme gelen ve İnterpol tarafından aranan Yine Doğuş Partisi’nin (YDP) önderi Erhan Arıklı, cinsiyetçi açıklamaları nedeniyle reaksiyon çekti. KKTC’de geçtiğimiz günlerde itimat oyu alamayan üçlü koalisyon hükümetinin küçük ortağı YDP’nin başkanı Arıklı, toplumsal medyada cinsiyetçi bir yorum yaptı.

Kıbrıs Türk basınına yansıyan son bilgilere nazaran, Kıbrıs’ın kuzeyinde hükümet kurma vazifesinin Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Ünal Üstel’e verilmesinin akabinde kendisine yöneltilen “Üstel’in Başkanlığı’nda bir hükümete girer misiniz?” sorusuna Arıklı, birinci olarak “Üstel bizi tatmin ederse gireriz” karşılığını verdi. Arıklı’nın kelam konusu karşılığına, bir toplumsal medya kullanıcısı, “Gel seni daha genç birisine tatmin ettirelim” yorumunu yaptı. Arıklı ise kelam konusu paylaşıma cevaben, “Memnun olurum, 90-60-90 tercihimdir” sözlerini kullandı.

Arıklı’nın cinsiyetçi çıkışı KKTC’de tenkitleri beraberinde getirdi. Birçok toplumsal medya kullanıcısı, Arıklı’nın kelamlarına reaksiyon gösterdi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya da mevzuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Derya, “Erhan Arıklı, her zamanki üzere hadsizce konuşuyor. Cinsiyetçi maçoların hepsi faşist değil lakin bütün faşistler tıpkı vakitte cinsiyetçi maçolardır. Sabrımızı zorlama faşist Arıklı” dedi.

YEŞİL ÇİZGİ OLAYLARI VE AZAP TEHDİDİ

Arıklı’nın ismi 1990’lı yılların ortalarında Kıbrıs’taki Yeşil Sınır’da yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Rum vatandaşların evrakına karışmış, Kıbrıs Cumhuriyeti İnterpol aracılığıyla tartışmalı ismi alıkoyma için milletlerarası toplum nezdinde harekete geçmişti. 2000’li yılların başlarındaysa Arıklı bir köşe yazısında Kıbrıs’ın birleşmesinden yana olanları azapla tehdit etmişti. Arıklı daha sonra azap tehdidi nedeniyle pişman olduğunu açıklamıştı.

ARIKLI’NIN PARTİSİ

Arıklı’nın liderliğindeki YDP, muhafazakâr-milliyetçi kimliğiyle tanınan bir parti. Kelam konusu parti son devirde koalisyon hükümetlerinde yer alıyor. Kıbrıs’ın kuzeyinde YDP’yi çoklukla Türkiye kökenli muhafazakâr seçmenler destekliyor. YDP geçtiğimiz günlerde üçlü koalisyon hükümetinden çekilme kararı almıştı.